Jdi na obsah Jdi na menu
 

stezka_hrebeny2.jpg

Slavnostní otevření naučné stezky přilákalo do přírody nejen dospělé, ale i děti.

HŘEBENY – Stále více výletníků si nachází cestu do Hřeben, aby si prohlédli hrad Hartenberg a propátrali okolní lesy a čarokrásné údolí řeky Ohře. Nyní se navíc mohou vydat na dobrodužnou výpravu za geologií, mineralogií a poznáním středověkého dolování olověných rud. Stačí vykročit po nově vybudované naučné stezce s názvem Olověný Hartenberg, která se klikatí rozmanitou krajinou a přivádí turisty k pozůstatkům starých technických památek. Člověka skutečně překvapí, kolik štol a šachtic se nachází v blízkosti prastarého hradu a co všechno se může skrývat nenápadná halda nebo jáma zakousnutá do svahu.

Stezka je dlouhá 3,9 km, středně náročná a vhodná i pro rodiny s dětmi. Začíná u železniční stanice, kde stojí úvodní informační tabule. „Na trase je celkem čtrnáct tabulí a množství směrových cedulek. Nikdo se tak nemusí být, že na cestě zabloudí,“ pousmál se Karel Jakobec, jeden z dobrovolníků, kteří pomáhali občanskému sdružení Permon s vytvořením naučné stezky. „Velkou předností této trasy je, že se nachází kousek od hradu. Poté co si návštěvníci prohlédnou Hartenberg, mohou si ještě užít pěknou procházku krásnou přírodou. Člověk se hezky projde a možná si i všimne věcí, které by jindy přehlédl,“ poznamenal Jakobec.

  stezka_hrebeny3.jpg

 Téměř čtyřkilometrovou trasu lemuje čtrnáct informačních tabulí.

Slavnostní otevření naučné stezky se uskutečnilo koncem března za přítomnosti desítek turistů, milovníků přírody, historie a geologie. „V oblasti Hartenbergu byly nalezeny a těženy rudy olověné. Ložiska objevili historičtí prospektoři, když v potocích hledali něco zajímavějšího - především zlato. To se jim ale nepovedlo. Začali tedy fárat a teprve o něco později přenesli těžbu severněji směrem k Oloví a Studenci, kde navíc narazili na rudu železnou. V oblasti Boučí byly naopak historicky dobývány rudy niklu, kobaltu, ale i stříbra,“ pověděl geolog Milan Gebouský, autor textů pro naučnou stezku.

Ten také přítomným prozradil, co všechno cestou uvidí. „Všude kolem v lesích jsou pozůstatky po hornické činnosti našich předků. V terénu jsou zbytky starých šachtic, haldy, odvaly a pinkové tahy. V útrobách země se pak táhnout pracně vysekávané štoly. Kde se rudné žíly křížily, tam vznikaly komory. Ty velké bývaly dokonce až deset patnáct metrů vysoké,“ poznamenal geolog. Rád bych připomenul, že zde staříci těžili takzvané jitřní a půlnoční žíly. Jitřenky byly ražené ve směru východ – západ, půlnoční zase v příčném směru sever – jih,“ vysvětlil Gebouský.

Kdo se přišel podívat na oficiální otevření nové stezky, mohl využít mimořádné příležitosti a vstoupit do jedné ze štol. Samozřejmě pod dohledem zkušených odborníků. „Po akci jsme štolu opět uzamkli, aby se do ní nikdo nedostal. Podobná důlní díla musejí být zabezpečená proti vniknutí, jelikož v nich hrozí nebezpečí úrazu,“ zdůraznil Jakobec.

  stezka_hrebeny1.jpg

 Zájemci mohli mimořádně vstoupit do jedné ze starých štol.

Před rokem a půl otevíralo občanské sdružení Permon naučnou stezku v Horním Slavkově. Nese název Po stopách uranového hornictví ´Uranová Golgota´ a pozorní výletníci se na ní dozvědí spoustu zajímavostí týkající se historie těžby, rozsahu uranových ložisek, rozmístění dobývacích prostor a vězeňských táborů. „Téma hornických památek začíná být ve světě velice zajímavý turistický artikl. A zrovna Česká republika je na ně velmi bohatá,“ podotkl Jakobec.

 

Náhledy fotografií ze složky Naučná stezka Olověný Hartenberg