Jdi na obsah Jdi na menu
 

 mucirna1.jpg

 V útrobách loketského hradu se nachází expozice dějin hrdelního soudnictví.

KARLOVARSKÝ KRAJ – Unikátní průvodce po památkách hrdelního soudnictví má vzniknout v Karlovarském kraji. Cílem projektu je zhodnotit a pro cestovní ruch zpopularizovat jedinečné památky podobného typu nalézající se na území našeho regionu. Mezi ně patří zejména naučná stezka na Šibeničním vrchu v Bečově nad Teplou, expozice útrpného práva na hradě Loket, prezentace posledního kata Karla Hussa na zámku Kynžvart, šibenice u Horního Slavkova či Muzeum Žlutice se svojí tradiční expozicí. Výletník si bude moci vybrat, kterou lokalitu navštíví. Po všech památkách ho pak doprovodí dvojjazyčný průvodce s věcnými, obrazovými a turistickými informacemi. Takto ucelený materiál má být k dispozici na určených místech a v informačních centrech počátkem návštěvnické sezóny 2014.

Koho téma zaujalo, může se už dnes vypravit například do Bečova nad Teplou, kde u příležitosti 10. výročí otevření ojedinělé naučné stezky na Šibeničním vrchu dochází v těchto dnech k její obnově. Součástí revitalizace bude osazení aktualizovaných a nyní nově celobarevných panelů informujících o hrdelním soudnictví a výkonu trestů smrti na našem území. Dalším krokem má být údržba dřevěných stojanů nebo odvodnění erozí namáhaných částí trasy. Tuto populární značenou cestu navštívily do dnešních dnů desítky tisíc evidovaných výletníků z různých koutů České republiky i několika světadílů. Kdo se na stezku vypraví, dozví se o rituálech spjatým s výkonem hrdelních trestů v období raného novověku (16. až 18. století). Využívá přitom vzácně zachovalých a archeologicky prozkoumaných reliktů historické šibenice, kterých se na území Čech, Moravy a Slezska dochovalo do dnešních dob jen několik, a částečně i původní cestu vedoucí k této šibenici. Délka trasy, která se řadí mezi středně náročné, je jeden kilometr.

Kdo zavítá na loketský hrad, neměl by zapomenout vstoupit do interaktivní expozice dějin hrdelního soudnictví. Nejpůsobivější částí jsou prostory, kde bylo vykonáváno útrpné právo, tedy mučení s přesně vymezeným postupem. Obžalovaný se po jeho aplikaci většinou doznal. Atmosféra v žaláři je i dnes mrazivá. Ze čtyř pater bývalého vězení tu se ozývá srdceryvný křik, sténání a skřípání. V jednotlivých kobkách předvádějí pohybující se figuríny v životní velikosti různé způsoby mučení.

Nejzachovalejší zbytky šibenice na našem území lze vidět severně od Horního Slavkova na mírně vyvýšeném místě zvaném Šibeniční pole. Tato památka byla přestavěna na kamennou v první polovině 17. století. V 19. století prošlo popraviště romantickou úpravou a v roce 1936 prodělalo poslední rekonstrukční zákrok, díky kterému je snadné udělat si dojem přímého účastníka exekuce. 

 sibenice.jpg

 Zbytky šibenice lze vidět například u Horního Slavkova.