Jdi na obsah Jdi na menu
 

hard1.jpg

Sokolovská rozhledna Hard měří 14,5 metru.

SOKOLOVSKO - Karlovarský kraj je krajem rozhleden. Díky nim se turista může pokochat výhledem po Krušných horách a rozhodnout se, kam dál budou směřovat jeho kroky. Řada vyhlídkových věží je i na Sokolovsku.

Rozhledna Hard

Přímo v Sokolově se nachází rozhledna Hard. Je postavená v kopci nad nemocnicí hned vedle policejní služebny. Právě tam si člověk může zajít půjčit klíče na základě předložení občanského průkazu. Stejně tak jsou k dispozici v městském infocentru. Rozhledna je uzavřená od listopadu do března.
U vchodu je umístěná cedule se stručným popisem historie ve třech jazycích. Čtenáře jistě zaujme, že v roce 1907 zde byla postavená hrázděná rozhledna o dvou vyhlídkových patrech vysoká 18 metrů. Jednalo se o polygonální zděnou stavbu s dřevěnou nástavbou. V roce 1933 byla přebudována na památník obětem 1. světové války. Dřevěná konstrukce byla zbourána a na jejím místě byla instalována pětimetrová bronzová socha Krista od sokolovského umělce Tonyho Schoneckera. V roce 2001 byla rozhledna znovu obnovena do původního vzhledu. Dnes měří 14,5 metru a na vyhlídku vede 55 schodů.

Rozhledna Krudum

rozhlkrudum.jpgNa vrcholu hory Krudum u obce Hrušková nedaleko Sokolova se v nadmořské výšce 835,4 metru tyčí věž stacionární neobsluhované monitorovací stanice ve vlastnictví Českého telekomunikačního úřadu. Pro výletníky je zajímavá hlavně tím, že je na ní volně a bezplatně přístupný vyhlídkový ochoz. Od země ho dělí 151 schodů. Kdo trpí závratěmi, měl by raději zůstat dole. Točité schodiště je totiž mřížkované a člověk tak stále vidí pod sebe. Kruhová plošina je nad zemí 29,5 metru. Pokud je nepříznivé počasí, může být věž v období od 1. listopadu do 31. dubna uzavřena.
Opodál stávala kamenná rozhledna pojmenovaná po Andreasovi Kempfovi. Letos uplyne 80 let od jejího otevření. Svému účelu začala sloužit 11. září roku 1932. Masivní stavba s cimbuřím tu však dnes už nestojí. Zbyla po ní jen hromada kamenů. Na jednom z nich je umístěná tabulka s dobovým obrázkem a krátkou vzpomínkou na zaniklou stavbu.

Krásenská rozhledna

krasno.jpg

Na Krásenskou rozhlednu vede 120 schodů.

Unikátem, který by turista rozhodně neměl minout, je kamenná Krásenská rozhledna. Tyčí se v nadmořské výšce 777 metrů a je hlavní dominantou okolí s nádherným výhledem na Krušné hory, Slavkovský les, či Tepelskou vrchovinu. Postavená byla v letech 1933 až 1935 na Krásenském vrchu. Je vysoká 25 metrů, volně přístupná a návštěvníka zaujme svým vnějším spirálovitým schodištěm. Nahoru vede 120 schodů. Po jejich zdolání si člověk všimne porcelánových tabulek zasazených na balustrádě vyhlídkové plošiny. Desky názorně ukazují, jakým směrem leží Horní Slavkov, Karlovy Vary nebo třeba Klínovec. Rozhledna se v minulosti dočkala řady oprav. Například v roce 2008 bylo nutné renovovat kamenné zábradlí a vyměnit směrové desky. Cestou na Krásenský vrch musí člověk překročit významnou technickou památku – umělý vodní příkop Dlouhou stoku. Dílo sloužilo k přepravě dřeva a posílení přívodu vody do Slavkovského údolí. Více historických souvislostí lze vyčíst z informačních tabulí.

Rozhledna Bleiberg

bleiberg.jpgNa Olověném vrchu nad Bublavou se vyjímá turistická chata s 16 metrů vysokou vyhlídkovou věží. Bleibergwarte – Na stráži, byla vystavěná v roce 1933 zdejším spolkem přátel přírody. Jejími zakladateli byli hostinský Josef Kurz, ředitel Rudolf Hess a učitelé Gottfried Zimmer a Adolf Böhm. Na jejich počest tu visí pamětní deska v českém i německém jazyce. Stavbu navrhnul architekt Karl Ernstberger z Karlových Varů. O vnitřní výzdobu se pak postaral známý umělec Franz Gruss. V padesátých letech objekt sloužil vojákům Pohraniční stráže. Po zrušení hraničního pásma se zde znovu rozběhl restaurační provoz. Z místa je vidět do údolí, kde se rozprostírá Bublava. Kopečky nad ní pak pomalu přecházejí do sousedního Německa. Svah je v zimě využívaný jako sjezdovka s vlekem. Troufnou si na ní ale jen zkušení lyžaři. 

 

Náhledy fotografií ze složky Rozhledny v kraji