Jdi na obsah Jdi na menu
 

porcelanka1.jpg

Chcete poznat, jak vzniká kvalitní český porcelán? Navštivte výrobní závod Thun 1794 v Nové Roli.

KARLOVARSKÝ KRAJ – Do světa fabrik v Karlovarském kraji mohou vstoupit turisté a každý, koho zajímá historie a současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka. Návštěvníkům to umožňuje nový produkt cestovního ruchu pod mezinárodním názvem PORCELÁN & GLASS FABRIK TOUR, který je určený nejen zájezdům, ale i široké veřejnosti a školám. Zájemci se mohou samostatně vypravit do jednotlivých závodů a návštěvnických center, anebo shlédnout všechno najednou jako skupina během jediného dne. Výchozím místem je hrad Loket na Sokolovsku, kde lze navštívit muzeum regionálního porcelánu. Dalšími zastávkami jsou moderní porcelánka Thun 1794 v Nové Roli, věhlasná karlovarská sklárna Moser 1857 a Jan Becher Muzeum v Karlových Varech. Pětici subjektů doplňuje prestižní vývojová manufaktura Thun Studio 1901 v Lesově na Karlovarsku.

Ve zmíněných fabrikách v současné době vznikají nebo jsou rozšiřovány jejich zaběhnuté poznávací okruhy. Jejich předností je, že vedou autentickým prostředím výrobních závodů. Turisté tak přímo vidí, jak výrobky vznikají a zaměstnancům mohou doslova nahlédnout pod ruce. „Společným cílem je co nejkvalitnější poskytování informací o zaměstnanosti v tradičním průmyslu a nově budované industriální turistice, což je dnes velký trend. Co se týče našeho kraje, tak se jedná o naprosto unikátní záležitost,“ uvedl koordinátor projektu a zároveň průvodce Jaroslav Dolina. „Prostřednictvím nového vzdělávacího produktu chceme v lidech posílit vztah k řemeslu a zároveň vzbudit zájem o výrobu, která má tradici, věhlas a budoucnost,“ pokračoval Dolina. 

Realizace Thun 1794 Nová Role

porcelanka3.jpgBěhem měsíců března a dubna došlo k realizaci informačního a vzdělávacího okruhu ve společnosti Thun 1794 v závodě Nová Role. Návštěvnický okruh zde vede administrativní budovou a dále přes vzorkovnu na jedinečný průchod přímo do výrobního závodu na Galerii Rampa. Ta přivádí návštěvníka do samotného centra výroby porcelánu. „Člověk se rázem ocitá ve světě fabriky, která patří k největším závodům současné porcelánové výroby ve střední Evropě,“ zdůraznil průvodce. Celá trasa je zpestřena o filmovou prezentaci výroby a prohlídku finálních výrobků. „Exkluzivně je také možné vstoupit do prostor, kde dochází k mletí hmot a dalším procesům,“ poznamenal. Za zmínku stojí, že na informační panely a polepy bylo při budování okruhu použito celkem 125 m2 tiskového materiálu. Ten lze spatřit na zdech, ale také na zemi. „Když půjdete koridorem vstupní chodby, budete šlapat po porcelánových talířích,“ řekl pro zajímavost Dolina. 

Že provozem procházejí turisté, zaměstnancům porcelánky nevadí. „Lidé jsou na to zvyklí a navíc jim dělá radost, že sem lidé chodí a zajímají se o jejich práci. Řekl bych, že je to pro ně v určitém směru i motivující,“ prohlásil Vlastimil Argman, generální ředitel porcelánky Thun 1794 v Nové Roli.

Za poznáním do porcelánky se lidé mohou vypravit během pracovního týdne od úterý do pátku. Pondělí je zdarma vyhrazené pro školy a charitativní akce. Ostatní dny je vstupné pro školáky 20 korun na osobu. Běžný návštěvník zaplatí 180 korun. Začátky prohlídek jsou v 9.30, 11.00 a 13.00 hodin. Optimální kapacita jedné skupiny je do padesáti lidí. 

Realizace Moser 1857

Ve společnosti Moser 1857 v současné době dochází k dalšímu zkvalitnění stávající úspěšné expozice. Změnou prochází zejména technická prezentace informací formou moderních technologií. Přepracovává se také celý informační systém, do kterého se zapracovávají prvky společného produktu. Součástí návštěvnického centra je i možnost návštěvy jedinečné sklářské huti.

 moser1.jpg

 Umění zručných českých sklářů vás naprosto ohromí. Foto: Moser

Realizace Thun studio 1901

V současné době je připravena koncepce realizace návštěvnického centra. Vzniká jeho vizualizace, včetně definice míst, kde budou jednotlivé informace a v jakém rozsahu umístěny. Realizace informačního okruhu bude dokončena v měsíci květnu, tak aby mohlo dojít k naplánovanému spuštění produktu. Cílem je prezentovat jedinečnou ruční výrobu. 

Doprovodný program – hrad Loket a Jan Becher Muzeum

K produktu se přidaly další dvě tradiční značky, které dlouhodobě prokazují udržitelnost návštěvnických center - loketský hrad a Jan Becher Muzeum. „Doplnění o tyto subjekty zpestří nabídku pro koncové klienty návštěvnických center a co je hlavní, ukáže na dějinné souvislosti v Karlovarském kraji. Je tedy součástí vzdělávací filozofie společného produktu,“ vysvětlil Dolina. 

 becherovka.jpg

 Ve sklepních prostorách Jan Becher Muzea se nachází stylová expozice.

 

Obsah produktu – PORCELÁN & GLASS FABRIK TOUR

Loket 1234 – vstupní brána do světa regionálního porcelánu

Thun 1794 – prohlídka moderní porcelánky největšího českého výrobce porcelánu

Moser 1857 – prezentace legendární sklářské značky, umění českých sklářů

Jan Becher Muzeum 1867 – tak to má říz, muzeum slavné likérky, která proslavila Karlovy Vary

Thun Studio 1901 – návštěva prestižní vývojové manufaktury s ukázkou špičkového řemesla

 logotour.jpg