Jdi na obsah Jdi na menu
 

 cesta_moser1.jpg

 V Moseru člověk vidí mistry skláře, jak přeměňují žhavou masu skla v jedinečný výrobek.

KARLOVARSKÝ KRAJ – Za vůní poctivé řemeslné práce a dlouholetou tradicí velkolepých českých značek proslavených po celém světě se mohou vypravit turisté v Karlovarském kraji. Během jediného dne mohou zavítat do věhlasných porcelánek Thun Nová Role a Thun Studio Lesov, dále vstoupit do světa sklářských mistrů v karlovarské sklárně Moser či se dozvědět spoustu zajímavých pikantností o výrobě světoznámého likéru v Jan Becher Muzeu v Karlových Varech. Vyhledávaná návštěvnická centra doplňuje skvost mezi památkami v kraji – hrad Loket, kde se nachází muzeum regionálního porcelánu. To je pětice míst, která mají svoji osobitou vůni, pyšní se dlouhou historií, pulzují životem a v každém návštěvníkovi zanechají silnou vzpomínku. Račte tedy vstoupit do světa fabrik v Karlovarském kraji a nasajte všemi smysly esenci poctivé ruční práce, která vás naprosto učaruje. Zamilujete se do vůně tajemné směsi bylinek a koření, dotknete se skvostné glazury, nahlédnete pod ruce malířek porcelánu, ucítíte spalující žár sklářských pecí a necháte se uchvátit majestátním výhledem z gotického hradu nad řekou Ohře.

Vůně porcelánu

Kdo obdivuje lesklé glazury, originální design, náročný dekor, jemnou zlatou malbu, ale i kvalitní porcelán pro denní používání, měl by navštívit porcelánku Thun v Nové Roli a manufakturu Thun Studio v Lesově na Karlovarsku. První zmiňovaná je velkým výrobním podnikem, kde člověk může vstoupit do samého srdce výroby porcelánu, která se nachází v obrovské hale, kde vás ohromí velké pece, množství strojů, dlouhé regály naplněné talíři, hrnky, konvicemi a vším co ve finále utvoří parádní servis. 

 cesta_thun_role1.jpg

 Při prohlídce závodu se návštěvníci potkají i se zaměstnanci.

Návštěvnický okruh podniku vede administrativní budovou a dále přes vzorkovnu na jedinečný průchod přímo do výrobního závodu na Galerii Rampa. „Člověk se rázem ocitá ve světě fabriky, která patří k největším závodům současné porcelánové výroby ve střední Evropě,“ zdůrazňuje průvodce Jaroslav Dolina. Celá trasa je zpestřena o filmovou prezentaci výroby a prohlídku finálních výrobků. „Zdejší malý kinosál funguje od letošního srpna a má kapacitu padesát míst. Divákům pouštíme dva filmy, které mají šmrnc a nenudí,“ usmívá se Dolina. 

 cesta_thun_role2.jpg

 Kinosál slouží k filmové prezentaci zdejší výroby.

Za poznáním se do porcelánky vydávají převážně čeští turisté a školní exkurze. „V hojné míře provádíme seniory, kteří mají velice dobrý pocit z toho, že porcelán je zachráněný a pořád se vyrábí. Většina z nich si totiž myslela, že české porcelánky už dávno skončily,“ zmiňuje nejčastější reakce překvapených turistů průvodce Dolina. V Nové Roli již brzy přivítají tisícího návštěvníka. Dalších pět set očekávají ještě do konce roku. „Myslím si, že můžeme být spokojeni, že lidé tuhle naši myšlenku nezavrhli. Každý den někdo jezdí a volá, takže zájem o tento produkt veřejnost skutečně má. Postupně ho nabírají i cestovní kanceláře a zařazují do své nabídky na příští sezónu,“ prohlašuje Dolina. 

 cesta_thun_lesov1.jpg

 V Ateliéru JM Lesov uvidíte, jak se ručně vyrábí luxusní porcelán.

Další zastávkou ve světě fabrik je Ateliér JM Lesov, který najdete v samém srdci kraje porcelánu v Lesově u Karlových Varů. Do roku 2011 byl součástí největšího domácího výrobce porcelánu Thun 1794 jako jeho vývojové středisko, jehož výrobky můžete najít pod značkou Thun Studio. Tu je nyní oprávněn užívat Ateiér JM Lesov, který je od roku 2012 samostatnou manufakturou. Jejím posláním je udržovat a rozvíjet tradiční rukodělnou uměleckou výrobu luxusního porcelánu. Důraz přitom klade na vysokou kvalitu bílé porcelánové hmoty a jejího zpracování. Dále pak sází na originální design, náročné způsoby dekorování včetně pravých leptů, stříkání kobaltovou barvou a precizní ruční malbu zlatem, platinou a stříbrem. 

cesta_thun_lesov2.jpgInstalace panelů návštěvnického centra v Lesově skončila před pár dny a hned sem začali přicházet první zvědavci. Ty láká především příležitost vidět ruční výrobu porcelánu od základní hmoty až po finální výrobek. „Ruční výrobu dnes už skoro téměř nikdo nedělá. Většinou je to o velké strojní výrobě. U nás ale sázíme na tradiční způsob práce, což nám umožňuje vytvářet netradiční tvary, limitované série a dělat porcelán přímo na zakázku. Pro klienta vyrobíme klidně i jedinou soupravu a zhotovíme ji přesně podle jeho představ. Právě tím se lišíme od velkých porcelánek,“ vysvětluje Alena Kratinová, ředitelka závodu Thun Studio – Ateliér Lesov.

Firma momentálně zaměstnává dvacet lidí. Z toho tři malířky, jež ve svém oboru patří k opravdové špičce. Také za nimi se mohou návštěvníci podívat, aby spatřili jemné tahy štětců dodávající porcelánu patřičný glanc. „Krása ruční práce čiší z každého hotového výrobku. A spousta lidí to dokáže ocenit,“ míní Kratinová. 

cesta_thun_lesov3.jpg

 Prohlídka honosné galerie porcelánu je skutečně nezapomenutelným zážitkem.

Během prohlídky lidé projdou celou výrobou a spatří procesy, které nikde jinde už asi neuvidí. Naprosto raritní je například ruční točení podšálků a dezertních talířů. Šikovné ruce tu zkrátka dělají vše, obstarávají plnění sádrových forem, broušení či již zmiňovanou malbu. Tady si člověk opravdu uvědomí, kolik úsilí je potřeba vynaložit, než se výrobek dostane do prodejny. Jako v pohádce si budete připadat v galerii porcelánu, kde jsou vystavené ty nejhonosnější soupravy a další nádherné umělecké skvosty. Své čestné místo tu má slavný prezidentský servis, který vznikl na základě požadavku Hradu při nástupu Václava Havla do funkce hlavy státu. Tato souprava se v Lesově vyrábí dodnes, již ale v jiném dekoru. Manufakturu v minulosti navštívila celá řada známých osobností a sportovců. Svůj talíř si zde točila Livia Klausová či Věra Čáslavská. Galerie významných hostí připomíná také návštěvu Marka Ebena, Dagmar Havlové nebo manželů Zátopkových.

Vůně bylinek, koření a alkoholu

Kdo by neznal slavný likér z Karlových Varů - legendární Becherovku? S lázeňským městem je neodmyslitelně spjatá a každý, kdo sem zavítá, rád vypije jeden či více kalíšků. Snad nejvíce se o ní člověk dozví, když navštíví Jan Becher Muzeum v centru Karlových Varů, kde se tento alkoholický nápoj od roku 1867 po dlouhých 143 let vyráběl. Přímo v prostorách muzea je pro hosty připravené milé překvapení – ochutnávka nejen výtečné Becherovky, ale i ostatních produktů firmy Jan Becher.

 cesta_becherovka1.jpg

 Stačí si jen vybrat. Sortiment světoznámé likérky je opravdu pestrý.

„Becherovka obsahuje dvacet bylinek a koření z celého světa. Nejvíce jich je ze střední Evropy, ale dokonce i z jižní Afriky nebo Ameriky. Pouze dva lidé znají tajemství na výrobu likéru. Je to výrobní ředitel a hlavní technolog. Jednou týdně se směs bylinek a koření smíchá za velkého utajení. Poté se naplní pytle z juty a ty se pak namáčejí do alkoholu za předem připravených teplotních podmínek. Vzniklý digerát se ještě smíchá cukrem a pak Becherovka zraje čtyři týdny. Není to jako u whisky, že čím déle by zrála, tím lépe by chutnala. Jde pouze o dobu, během které se bylinky dobře vzájemně propojí. Takže se dá říci, že od té doby, co se bylinky smíchají, už skoro za tři měsíce si ji můžete koupit v obchodě,“ popisuje stručně výrobní proces průvodkyně muzea. 

cesta_becherovka2.jpgDříve Becherovka zrála v malých dubových sudech a ve staré továrně jich bylo celkem 360. Dále se tu nacházelo 150 obrovských kádí a k tomu pověstný becherovod, což bylo devět kilometrů dlouhé potrubí, které rozvádělo Becherovku po celé továrně. Nyní likér firma vyrábí ve zcela nových prostorách v nedalekých Bohaticích. „Je to jedna z nejmodernějších a nejbezpečnějších továren v Evropě. Sice není veřejnosti přístupná, ale návštěvníci muzea ji mohou vidět v dokumentárním filmu, který promítáme v našem malém kinosále,“ připomíná průvodkyně.  

Muzeum s bezbariérovým vstupem je součástí velkého návštěvnického centra Becherplatz, kde jsou stylové kavárny, restaurace, firemní prodejna Becherovky, vše upravené v dobovém kabátě. „V roce 2011 se zde otevíraly nové sklepní interaktivní expozice a následně na podzim roku 2012 se zpřístupnil celý multifunkční prostor Becherplatz. Návštěvníci jsou velice nadšeni a moc se jim u nás líbí,“ říká Lada Naidrová, manažerka muzea Jana Bechera. To ročně navštěvuje zhruba 58 tisíc lidí.

 cesta_becherovka3.jpg

 Vítejte v návštěvnickém centru Becherplatz. Očaruje vás svojí atmosférou.

Během existence továrny sem zavítala celá řada známých osobností z celého světa, aby magický likér ze srdce Evropy ochutnaly. „Ze slavných hostí to byli například Gina Lollobrigida, Sofia Lorenová, Jurij Gagarin. Cestu sem si našli i čeští herci, politici a zpěváci. Všem se tady u nás pochopitelně líbilo,“ podotýká s lehkým úsměvem průvodkyně. 

Žár sklářských pecí

Kdo chce zažít pravou atmosféru výroby skla, měl by vstoupit do sklářské hutě Moser v Karlových Varech. Při tvůrčí práci zde člověk uvidí mistry skláře, jak přeměňují žhavou masu skla v jedinečný výrobek. Ucítí vůni vypalovaných dřevěných forem, zahřeje ho žár pecí a okamžitě pozná, že tohle řemeslo si zaslouží obdiv a úctu. Během prohlídky je možné fotografovat nebo natáčet na kameru a tak si navždy uchovat vzpomínku na návštěvu sklárny. Exkurze jsou obohaceny též o prezentaci sklářských surovin, nářadí a výrobních postupů. 

 cesta_moser2.jpg

 U rozpálených pecí spatříte při práci mistry sklářského řemesla. 

Neméně zajímavá je návštěva muzea sklárny Moser, jehož nově řešená expozice v moderním interiéru nabízí poutavou prohlídku mapující více než 155 let historie sklárny. Expozice uvádí VIP majitele luxusních křišťálových výrobků Moser a představuje nejstarší sklářskou tvorbu až po současné kolekce. Součástí prohlídky je i poutavý film přibližující krásu a jedinečnost sklářského řemesla v 9 jazykových mutacích. Kromě toho je expozice doplněna 6 dokumentárními pořady v 6 jazykových mutacích. K dispozici je též audio průvodce, který umožňuje volit individuální průběh a tempo prohlídky.

„Ve firemní prodejní galerii vám nabídneme křišťálová díla, do nichž vtiskli nezaměnitelný rukopis mistři skláři, brusiči či rytci,“ zmiňuje manažerka marketingu sklárny Moser Daniela Sládková. Právě tuto galerii navrhnul v roce 1920 známým architekt Rudolf Wels. 

Návštěvnické centrum v Moseru chce jít s dobou, a proto chystá řadu změn. „Ve fázi předběžné realizace je úprava předpolí Moseru, kde vznikne základní trasa, jež navede návštěvníky před sklárnu na nový kruhový objezd. Odtud se lidé dostanou například k prodejně a ke vstupní místnosti, odkud budou prohlídky začínat. Počítá se také s vybudováním nové kavárničky s venkovním posezením,“ přiblížila chystané novinky Sládková.

 cesta_moser4.jpg

 Uvnitř areálu se nachází náměstí s křišťálovou fontánou.

Aby Moser co nejvíce zatraktivnil oblíbené prohlídky muza a sklářské hutě, vytvořil uvnitř areálu vkusné náměstí Ludwiga Mosera s křišťálovou fontánou a plastikou dle návrhu Lukáše Jabůrka, uměleckého ředitele sklárny a letošního vítěze Ceny veřejnosti Czech Grand Design 2012. Přehlédnout nelze ani 3,5 metru vysoké sochy Podzim a Zima designéra Jiřího Šuhájka. Celé náměstí elegantně lemují informační panely s dobovými fotografiemi. 

Závan starých časů

Velkému zájmu turistů se těší gotický hrad Loket. V Karlovarském kraji se jedná o nejnavštěvovanější památku vůbec. A není se čemu divit. Majestátní hrad se pyšně tyčí vysoko nad řekou Ohře a na výletníky působí jako magnet. Láká svojí starobylostí a množstvím kulturních akcí, které se tu během roku konají. Dalším plusem je, že hrad je stále otevřený a tak si člověk může středověkou památku prohlédnout nejen během hlavní sezóny, ale i v zimě, kdy okolní krajina spí a odpočívá. To se však nedá říci o loketském hradě, kam návštěvníci proudí každý den.

 cesta_loket3.jpg

 Hrad Loket je osvědčeným turistickým magnetem. Otevřeno je tu po celý rok.

„Když se v devadesátých letech začínalo s prováděním na hradě, tak jsme prováděli i jednotlivce. Bylo jedno, jestli přijel autobus, nebo na bránu zaklepal jediný turista. Turismus tu začínal na pár lidech a dnes se dominanta nad řekou pyšní roční návštěvností sto tisíc lidí,“ vzpomíná na své začátky v průvodcovské branži Jaroslav Dolina. Ten letos v květnu se svojí ženou zprovoznil nový produkt cestovního ruchu pod názvem FABRIK TOUR, který spojil jedinečná místa a značky v Karlovarském kraji. Koordinátorem a organizátorem projektu je ARCHA LOKET 1909.

Právě Loket je jakousi vstupní bránou do světa regionálního porcelánu. Přímo v prvním patře Markrabského domu na hradě je k vidění expozice porcelánu z produkce okolních továren, z nichž některé dnes už neexistují. „Vystavené jsou zde stará škrtátka, stojánky na párátka ve tvaru postaviček, porcelánové hlavičky panenek, plastiky ve stylu art deco, dekory ze starých zákresových knih a ovšem i užitkový porcelán. Výraznou část výstavy tvoří také staré lázeňské koflíky,“ uvádí loketský hrad na svých internetových stránkách. 

Památka se může pochlubit nejen porcelánem, ale také expozicí historických zbraní. Dále je zde možné vstoupit do staré lékárny nebo si prohlédnout zbytky renesanční černé kuchyně. Ve sklepení pak lidé uvidí, jakým způsobem se ve středověku trestalo a vymáhalo přiznání. Expozice hrdelního práva je skutečně dobrým příkladem, kterak zaujmout návštěvníka a vzbudit v něm zájem o historii.  

 cesta_loket1.jpg

Vydejte se do světa fabrik. Tahle cesta určitě stojí za to.