Jdi na obsah Jdi na menu
 

 stein1.jpg

 Skalní útvar připomíná zříceninu. Přírodní památka je současně vyhlídkovým místem.

VYSOKÝ KÁMEN - Malebná krajina sevřená krušnohorskými lesy se rozprostírá v okolí malé vesnice nesoucí název Kostelní (Kirchberg). Turistům je tato oblast, v těsné blízkosti státní hranice s Německem, známá především díky přírodní památce Vysoký kámen (Hoher Stein), která se majestátně tyčí asi půl kilometru za osadou Kámen (Stein). Ke skalnímu útvaru připomínající zříceninu hradu lze dojít po červené trase. Cesta vede vzhůru, vstříc krásnému zážitku z pěkného výšlapu a jedinečné vyhlídce z vrcholků masivu.

stein6.jpgNež se člověk odhodlá k finálnímu výstupu, může se ještě na chvíli zastavit u informační tabule, kde získá řadu odpovědí na své otázky. Zejména pokud ho zajímá, čím je tento 30 metrů vysoký a 300 metrů dlouhý útvar výjimečný.  
„Důvodem vyhlášení území za přírodní památku je ochrana výrazného skalního suku, tvořeného drobovým kvarcitem. Ten tvoří ve vrchní části různé mocné vložky, které díky své odolnosti vůči zvětrávání a odnosu tvoří významné skalní útvary. V okolí strmých, silně rozpukaných stěn můžete pozorovat balvanité až kamenité pole, místy zahliněné,“ prozrazuje informační deska. Prvním skalním útvarem je od západu Vyhlídková skála (773,6 metru nad mořem). Skalní hřeben dále pokračuje rozložitými útvary hradeb, na jejich konci stojí věž Zobák a hřeben uzavírá mohutná skalní věž – Větrná skála.

Zajímavé je také zjištění, že lokalita je poměrně významným nalezištěm mechorostů a lišejníků. Skály také dříve poskytovaly příhodné podmínky pro hnízdění výra velkého a doložen je výskyt tetřívka obecného. V blízkosti byl zjištěn i výskyt čápa černého. 

stein4.jpg

 V dřevěné skříňce se skrývá razítkovací stanice s informacemi a mapkou.

Kdo si chce odtud odnést turistický suvenýr – otisk razítka do své mapy nebo zápisníku, může otevřít vedle umístěnou dřevěnou skříňku, která plní funkci razítkovací stanice. Uvnitř je stručné sdělení v českém i německém jazyce: 
„Milí turisté! Horní Vogtlandsko je tradičně oblíbený turistický region. Působí úchvatně svojí krásou přírodní rozmanitostí na malé ploše s bohatými biotopy, přírodními památkami a zajímavými geologickými a mineralogickými zvláštnostmi. Sestavili jsme sedm tematických turistických, i přeshraničních, tras kolem Erlbachu. Průvodci trasami jsou k dostání na jednotlivých razítkovacích místech, popřípadě v Turistickém informačním středisku na radnici v Erlbachu.“

V těsné blízkosti Vysokého kamene stávala v minulosti kaple a také hostinec. Staré mapy a nákresy pak prozrazují, kde bývaly domy a vesnická stavení, po kterých tu dnes už nezbyly téměř žádné stopy. Staré časy v osadě Kámen (Stein) připomíná už jen kamenný památník. Zcela pusto tu ale není. Níže po úbočí hory je několik domků a zemědělské hospodářství. Člověk zde také během turistické sezóny potká mnoho výletníků, a to z české i německé strany.

A kam se můžeme z Vysokého kamene vydat dále? Nabízí se například sousední Kostelní (1 km), Luby (6,5 km) či lyžařský areál Kegelberg (2,3 km). Opravdu jen kousek je to k hraničnímu pásmu, pěšky asi deset minut cesty.  

stein3.jpg

 Z Vysokého kamene je nádherný výhled do okolní krajiny.

 

Vysoký kámen na mapě naleznete ZDE.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Vysoký kámen