Jdi na obsah Jdi na menu
 

Prima novinářská sobota – dům na půl cesty i historický statek

KARLOVARSKÝ KRAJ – Skvěle prožitá sobota plná zábavy a poučení, to byla akce, kterou pro nás, mladé studenty a děti, uspořádal Český novinářský klub za podpory města Františkovy Lázně. Dopoledne jsme strávili v Nebanicích v Domu na půl cesty (DNPC) a zbytek dne na historickém statku Bernard v Královském Poříčí.

 

workshop_clanek1.jpg

Vítáme vás. Račte vstoupit na statek Bernard.

Všude jsme si dělali poznámky pro vznik budoucích článků. Přitom jsme se například dozvěděli, že DNPC pomáhá lidem v nesnázích, do kterých se dostali nejrůznějšími způsoby. Jsou zde třeba lidé, kteří vyšli z dětských domovů, různých ústavů i vězení. DPC podporuje klienty, aby si uvědomovali své schopnosti a aby se orientovali ve společnosti.

V DNPC jsme se seznámili se studentem Josefem (18) původně ze Sokolova. Tomu už toto centrum pomáhá najít cestu životem čtyři měsíce. Josef strávil nějakou dobu v diagnostickém ústavu z důvodů rodinných problémů, ale rodina se mu v této chvíli snaží pomoct.

Poté nás slečna Sabina (24) pozvala do svého pokoje, který byl malý, ale útulný. Sabina pobývá v DNPC od dubna 2014. Klienti mají možnost vyrábět svíčky, naučit se šít nebo zde také začínají vyrábět vlastní čokoládu zdobenou sedmikráskami nebo ovocem z kvalitních surovin. Tuto čokoládu předvedou od června 2014. Klienti se také mohou starat o slepice, kterých v současné době je okolo 80. DNPC se liší od ostatních sociálních zařízení tím, že se svým klientům věnuje opravdu intenzivně. Denně si povídají o problémech a spolupracují.

Po dobré svačině v DNPC jsme vyrazili na statek Bernard, který byl vybudován roku 1922. Viděli jsme zde prase, kozy a berany, které jsme měli možnost nakrmit. Navštívili jsme také Centrum řeky Ohře, kde jsme se dozvěděli hodně informací a také zde hráli hry.

Všichni zúčastnění rádi poděkují Českému novinářskému klubu, který akci zorganizoval, a městu Františkovy Lázně, jež workshop podpořilo.

Text i foto: Ivča a Lucka z Gymnázia Cheb