Jdi na obsah Jdi na menu
 

grafitti1.jpg

Jan Kaláb - Křížení planet, 600 krát 300 cm, akryl a sprej na plátně. Foto: Archiv Chemistry

SOKOLOV - Slavnostní vernisáží začíná v pondělí 11. března v sokolovském Klášterním kostele svatého Antonína jedinečná původní výstava Alchymie, kterou se našemu kraji poprvé představuje prestižní pražská galerie současného mladého umění Chemistry. Od roku 2008 cílevědomě podporuje mladé české a slovenské začínající umělce do 35 let.  Svá díla tak v Sokolově vystaví již legendární mistři graffiti Jan Kaláb (Point, Cakes), Pasta Oner, Michal Škapa (Tron), známí z pražských uměleckých skupin Trafačka a Ztohoven, kteří reprezentovali Českou republiku na nedávné světové výstavě Expo v Šanghaji, magicky dokumentární malíř Tomáš Němec, pocitový realista Václav Misař, expresívně abstraktní Samuel Paučo, snivý Michal Ožibko, nositel ceny British Portrait Award, originálně povznášející expresívní malířka města Lucie Skřivánková, naturalistický portrétista Jan Mikulka, fascinující minimalista Zdeněk Trs nebo pábitelský sochař Robert Palúch. 

Galerie Chemistry je nositelkou mezinárodní ceny pro mladé umění Art Prague Young Award, stejně jako její rezidentní autoři Jan Kaláb a Jan Vytiska. Ve své dramaturgii si stále udržuje zaměření na nejmladší generaci umělců - většinou čerstvé absolventy českých vysokých uměleckých škol, ale postupně se zaměřuje i na etablovanější mladé autory, což vytváří zajímavý a nevtíravý mix zajímavých kmenových autorů galerie. Dalšími jejími klady jsou samotné aktivní vyhledávání skvělých mladých talentů, které se stalo jasnou vizitkou galerie a je středobodem její činnosti, a dobré vztahy s poučenými a přemýšlejícími kurátory. 

„Nejenže Chemistry není navázána na žádnou viditelnou kurátorskou lobby, ale tvrdohlavě si šlape po svém a je tak vítaným osvěžením v poněkud zatuchlé pražské výstavní scenérii," uvedl kurátor sokolovského výstavního cyklu současného českého umění v klášterním kostele Josef Vomáčka. 

V klenuté boční chodbě kostela budou zároveň vystaveny svérázné snové obrazy Radomila Uhlíře, který je znám také jako herec divadla Sklep a undergroundový hudebník různých uskupení, například Dvouletá fáma nebo Kvartet doktora Konopného. 

Slavnostní vernisáž začíná od 17.30 hodin. Výstava potrvá do 12. dubna a otevřeno bude denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Vstup je díky grantům města Sokolova a ministerstva kultury zdarma. (tk)