Jdi na obsah Jdi na menu
 

denhorniku1.jpg

Program akce je rozvržený do celého dne s tím, že potrvá od 10 do 23 hodin. Koláž 2x: MDK Sokolov

SOKOLOV – Tradiční hornické slavnosti se uskuteční v sobotu 10. září v Sokolově. Akci zahájí velkolepý průvod městem a samozřejmě ani letos nebude chybět bohatý kulturní program s řadou doprovodných akcí.

Hornické slavnosti jsou v Sokolově dlouhodobě nedílnou součástí závěru léta. Úctu k hornické historii město umocnilo minulý rok, když po letech obnovilo tradici v podobě hornického průvodu. Ambicí letošních slavností je, navázat na loňský úspěch. Stejně jako loni přijaly pozvání spolky z celé republiky. Své delegace horníků vyšlou například z Karviné a Příbrami. Hold přijdou vzdát i zástupci partnerských měst Sokolova ze Schwandorfu nebo Klingenthalu. Samozřejmostí je účast hlavních představitelů radnice a zdejší veřejnosti. Nebude chybět patřičný hudební doprovod v podání dechových orchestrů Barbora a Bohemian Marching Band.

„Vracíme se k tomu, co započali naši předci, neměli bychom zapomínat na své kořeny. Návrat k původní oslavě Dne horníků s průvodem je důležitý pro nás všechny, hlavně však pro naše děti. Je mi ctí pozvat všechny občany do průvodu, ať už v uniformě nebo bez,“ řekla místostarostka Renata Oulehlová.

Průvod vyrazí v 10 h dopoledne z areálu Sokolovské bytové u kláštera sv. Antonína Paduánského. Družina se vydá přes Staré náměstí, pokračovat bude Rooseveltovou ulicí, pak kolem II. základní školy, k obchodnímu domu Perla, dále přes můstek na ulici Pionýrů, ulicí Jednoty kolem Úřadu práce a zastaví před hlavní tribunou na náměstí Budovatelů. Následovat bude slavnostní stužkování a uvítání starostou města Janem Pickou. Zdá se, že zvykem se stane také přípitek třináctistupňovým ležákem Permon v limitované edici pod názvem Horňák. Poprvé tomu tak bylo minulý rok u příležitosti oslav 90 ti let Hornického domu. Pak už nebude nic bránit zahájení kulturního programu.

„Opět ožije celé město. Své umění i kuchyni nám představí národnostní menšiny, vystoupí taneční kroužky při Městském domě kultury, máme nachystanou fotografickou výstavu s názvem Hornictví, nezapomeneme na historický jarmark. V nabídce si každý určitě najde to své,“ vábí na druhou zářijovou sobotu do Sokolova ředitel MDK Ladislav Sedláček.

Dramaturgyně Jana Fefferová na něj navazuje: „Hned dvě osobnosti české hudební scény, které přijaly pozvání na Den horníků, oslaví v letošním roce nezanedbatelná výročí. Zpěvák a hráč na foukací harmoniku Tomáš Linka se stal v únoru svěžím sedmdesátníkem a Václav Neckář se skupinou Bacily letos zase oslavil 50 let od vydání svého prvního alba.“

denhorniku3.jpg

Mapa s trasou hornického průvodu městem a vyznačením míst s hudebními pódii.

Kromě těchto legend vystoupí v Sokolově také MIG 21, Slza nebo Hudba Praha Band a chybět nebude ani ohňostroj. Spoustu zábavy a zajímavých akcí nabídne areál lesoparku Bohemia. Kromě toho, že jsou opět připravené ukázky práce městské i státní policie, které jsou u návštěvníků také velmi oblíbené, se podařilo zajistit přehlídku Armády České republiky. Na místě bude vystavená vojenská letecká i pozemní technika a akci předvedou i profesionální vojáci. Návštěvníci uvidí třeba víceúčelový obrněný transportér Pandur nebo přistání vojenské helikoptéry.

„Bezpečnost je pojem, který se stává v dnešní době významným fenoménem s ohledem na situaci v Evropě i na celém světě. O to víc si musíme uvědomovat, jak důležití jsou pro nás lidé, kteří si vybrali zaměstnání u záchranných složek. Den horníků považuji za největší svátek našeho města. Možná právě v tento den, kdy se všichni půjdeme podívat do města na hornický průvod a program spojený se Dnem horníků, je příležitost uvědomit si důležitost Armády ČR,“ doplnil k letošním slavnostem radní a velitel sokolovských strážníků Petr Kubis.

Pavla Sofilkaničová, MDK Sokolov