Jdi na obsah Jdi na menu
 

  ps_sidlo1.jpg

 Pozvání do debaty přijal šéfkomentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo.

SOKOLOV - Už třetí osobnost českých médií přijela do Sokolova debatovat se studentem žurnalistiky Filipem Titlbachem. Šéfkomentátora Hospodářských novin Jindřicha Šídla přivítala naplněná aula sokolovského gymnázia, kde besedy pořádá Český novinářský klub.

Hned na začátku se Jindřich Šídlo vyjádřil k tomu, proč by měli novináři chodit k volbám. „Když se jako novináři snažíme čtenářům rozklíčovat volební programy, tak jim musíme rozumnět i my sami. Proto si myslím, že by novináři měli chodit volit,“ říká. „Oddělit osobní rovinu od psaní textů o volbách pro mě není žádný problém. Když o politice píšete více než 20 let, tak se to prostě naučíte,“ doplňuje Šídlo.

Politici se za tu dobu prý hodně změnili. „Když se ale kouknete na ODS a ČSSD, vždy proti sobě vystupovali lídři, kteří se k sobě nějakým způsobem hodili. Například Klaus – Zeman, dále mačo Paroubek versus mačo Topolánek. Nyní ne příliš výrazný Fiala a Sobotka, z něhož sympatie zrovna nevyzařují,“ hodnotí komentátor předsedy stran.

Přímý tlak ze strany vydavatele prý zažil pouze jednou. „Bylo to v době, kdy jsem pracoval v Respektu a vlastnil jej Karel Schwarzenberg. Ten nám řekl, ať něco napíšeme o tehdy ještě neznámém Putinovi. A nakonec to byl dobrý tip,“ usmívá se Šídlo. Mnohem větší tlak prý paradoxně panuje ve veřejnoprávních médiích. „Politici si totiž často myslí, že třeba Česká televize patří jim, což je omyl.“

ps_sidlo3.jpg

 Debatu vedl student žurnalistiky Filip Titlbach (vpravo). Foto 2x: Archiv ČNK

Mezi politiky Jindřich Šídlo kamarády nemá. Těch, kteří ho nemají rádi, je ale prý dost. „Často se mi stává, že mi volají. Miroslav Kalousek mi dokonce psal naštvané sms zprávy ve verších. A byly docela vtipné. Nikdy se mi ale nestalo, že by mi někdo vyloženě vyhrožoval,“ říká novinář. „Naposledy si pamatuji, když policie v roce 2002 vyšetřovala objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové. To jsem s ní tenkrát spolupracoval v MF Dnes, takže jsem měl informace z první ruky.“ Dnešní žurnalistika podle Šídla už tak nebezpečná není.

„Z praxe vím, že se v odlehlejších regionech Česka lidé běžně nedostávají do přímého kontaktu s médii. Neradi odpovídají do anket, nechtějí zveřejnit své jméno, natožpak být vidět v televizi. Jsou často ke zprávám stoprocentně důvěřiví, informace si obecně neověřují z více zdrojů. Debaty se známými tvářemi děláme proto, aby se zejména studenti naučili s médii komunikovat, rozumněli jim a věděli, co stojí v zákulisí,“ uzavírá moderátor debaty a student žurnalistiky Filip Titlbach.

(fil)