Jdi na obsah Jdi na menu
 

hovnival1.jpg

Umění v kostce dokáže zaujmout, pobavit a také poučit.

SOKOLOV – Již pátou a zároveň poslední výstavu s názvem Umění v kostce mohou shlédnout lidé v Sokolově. Expozice je originální v tom, že se jedná o díla umístěná přímo pod širým nebem. Navíc jsou jen těžko přehlédnutelné. Rozličné umělecké motivy jsou totiž ohraničené dřevěnou 2,5 metru vysokou kostkou. V celém městě jich je celkem čtrnáct. Někde lze spatřit opravená, jinde naopak zcela nová díla. O kuriózní kousky není nouze. Například na Starém náměstí se objevil obří hovnivál snažící se odtlačit hroudu nepořádku. Mnozí kolemjdoucí si zajímavost fotografují a vesele komentují.

Kostky jsou na veřejně přístupných místech ve středu města, tak u městských organizací a školských zařízení. A kde kostky najdete? Na Starém náměstí jsou postavené čtyři kostky od autorů pana Tomáše Horvátha a Lisy Gaman, dále pak dílo výtvarného kroužku ZUŠ Sokolov. „Dvě kostky lze vidět na náměstí Budovatelů, kde dílo vytvořily pracovnice propagace MDK Sokolov. Další jsou u mateřských a základních škol či na nádvoří zámku,“ sdělila Dagmar Mašková z Městského úřadu Sokolov. Současně uvedla, že dílo umístěné v Husových sadech je od sochaře Jiřího Černého. „Věříme, že i v dalších letech bude prostředí města obohaceno o jiný rozměr uměleckých děl ztvárněných různou výtvarnou podobou,“ doplnila Mašková.

Umění v kostce je součástí rozsáhlého projektu propagační kampaně Nová tvář Sokolovska, na kterou v roce 2007 získalo město Sokolov dotaci. „Kampaň zahrnovala i dílčí projekty, které svou náplní přispěly k rozvoji cestovního ruchu pro naše město. Mezi produkty patřily cyklomapy, soubor cyklotras, brožura pro širokou veřejnost Tipy na výlet, multimediální DVD Sokolov a okolí a v neposlední řadě byla zrealizována velmi úspěšná Botanická naučná stezka v Husových sadech.