Jdi na obsah Jdi na menu
 

 
 daniela1.jpg
 
Moderátorce Daniele Písařovicové smyl pro humor rozhodně nechybí.  
 
SOKOLOV – Na sokolovské gymnázium přijela v rámci cyklu přednášek Českého novinářského klubu (ČNK) již druhá významná osobnost českých médií. Po Martinu Veselovském odpovídala na dotazy moderátorka večerních Událostí Daniela Písařovicová. Debatu moderoval Filip Titlbach s Petrem Tomanem a studenti se například dozvěděli, proč na rozdíl od Veselovského chodí k volbám. Ten se prý nechce prát s myšlenkou, že někoho volil a pak se při práci dostal do situace, že „jeho“ strana dělá politiku špatně.
 
„Pokud člověk dokáže oddělit profesi od soukromí, může být ve vysílání nestranný. Přestože jsem novinářka, jsem také občan a chci se podílet na utváření státu, ve kterém žiji,“ říká Písařovicová.
 
Moderátorka v diskuzi popsala přípravu na večerní zprávy a srovnala ji s prací pro předvolební debaty. Vyjádřila se také k inovativnímu postupu ČT při vysílání Událostí. „Chození po studiu mi nevadí, jen mě vždy mrazí při přecházení z bodu E3 na bod C3, kdy si musím dávat pozor, abych se tu nenatáhla,“ usmívá se moderátorka.
 
Oblíbeným tématem studentů se staly přeřeky. „Jednou se mi podařilo třikrát za sebou říct ‚bývalý finistr minancí Vlastimil Tlustý‘, když jsem to chtěla napočtvrté opravit, uvedla jsem ho jako ‚bývalý Vlastimil Tlustý‘,“ směje se Písařovicová a vzápětí uvádí další nedopatření. „Nemohla jsem si vzpomenout na výraz motoristi, a tak jsem si vymyslela termín automobiloví provozovatelé.“ Novinářka se při politických debatách rozhodit nenechá, povedlo se to jen Miroslavu Kalouskovi. „Na konci rozhovoru jsem jej představila. On ale vzápětí kontroval: A toto byla Daniela Písařovicová, redaktorka ČT 24. Byla jsem v šoku, takové věci se mi zas tak často nestávají.“

daniela3.jpg

Debata se nesla v pohodové a příjemné atmosféře.

Ve zpravodajství prý nikdy pracovat nechtěla. „Původně jsem chtěla být zpěvačkou nebo modelkou. Samozřejmě jsem si ale také prošla obdobím, kdy mým vysněným povoláním byla herečka a letuška,“ říká. „Pak jsem se ale přihlásila na konkurz moderátorky na TV Prima, kam jsem se nedostala. Tam mi řekli, že nejsem moc vtipná a hodila bych se spíš na zpravodajství do České televize. A tak jsem tady. Myslela jsem si, že tu budu potkávat samé suché intelektuály, nakonec jsem ale zjistila, že jsou tu normální lidé,“ říká Písařovicová.
 
A co bude za pět let? „Tak to nevím. Kromě moderování večerních zpráv mě ale také baví diskusní pořady, ve svém živlu jsem byla při předvolebních debatách.“ Řeč došla i na aktuální olympijské hry v Soči. „Chtěla byste dělat sportovní komentátorku?,“ zněla otázka studentů. „Taková práce by mě lákala. V téhle oblasti je ale neuvěřitelný boj o to, kdo bude komentovat takové akce, jako je třeba olympiáda. Je to jako s volbami ve zpravodajství,“ porovnává Písařovicová.
 
A kdo jí v práci moderátorky inspiruje? „Myslím, že jedním z nejlepších moderátorů v naší zemi je Martin Veselovský. Je přemýšlivý, často se nedrží scénáře a pro politiky je dobrým protivníkem. Do stejné linie ale řadím také Danielu Drtinovou.“ 

 daniela4.jpg

Zaplněná aula sokolovského gymnázia.

Práce moderátorky hlavní zpravodajské relace je psychicky náročná, Daniela přiznala, že je v permanentním stresu. „Proto je potřeba občas vypnout. Nejlepší je samozřejmě dovolená, kdy se snažím ignorovat telefon a nesleduji zprávy. Snažím se ale také vybít sportem, sice jsem si teď na lyžích zlomila klíční kost, přesto mě to ale stále baví,“ uzavřela Písařovicová.
 
„Debata s Danielou Písařovicovou pro mě byla opravdovým zážitkem, a to zejména díky nečekané otevřenosti a upřímnosti této inspirativní ženy. Také moderátoři debaty udávali velmi příjemný směr samotné diskuze, takže jsme byli obeznámeni nejen o tom, jak funguje zpravodajství na ČT a jak probíhá příprava na jednotlivé živé vstupy, ale také o tom, jak těžké je někdy udržet nestrannost a objektivitu při moderování politických debat. Práci Daniely Písařovicové na ČT upřímně obdivuji a myslím si, že patří mezi přední postavy českého zpravodajství,“ uvedla jedna z divaček diskuze Líza Denysyuková.
 
Podle předsedy ČNK Milana Hlouška bude v organizování přednášek novinářský klub pokračovat. „Jsem rád, že škola přednášky umožňuje, sokolovské gymnázium je jedna z mála škol, která debaty s významnými osobnostmi médií se studenty pořádá. Z reakcí studentů jde vidět, že podobné akce mají smysl,“ uzavřel Hloušek. 
 
Filip Titlbach
 

Náhledy fotografií ze složky Debata s Danielou Písařovicovou