Jdi na obsah Jdi na menu
 

 debata_veselovsky1.jpg

 Hostem debaty na sokolovském gymnáziu byl moderátor Martin Veselovský.

SOKOLOV - Zaplněná aula Gymnázia v Sokolově přivítala v pondělí jednoho z nejlepších českých televizních a rozhlasových moderátorů Martina Veselovského. Ten je známý zejména z pořadu České televize Události, komentáře a z vysílání Českého rozhlasu, kde moderuje Dvacet minut Radiožurnálu. Tentokrát ovšem usedl na druhou stranu stolu, a to coby host, kterého zpovídali samotní studenti. Role moderátorů se zhostili Ivana Kalinová, špičková investigativní novinářka z Karlových Varů a student žurnalistiky v Olomouci Filip Titlbach, který besedu zorganizoval. „Zařizování debaty bylo vcelku náročné, protože jsem dělal stáž v Centru zpravodajství Českého rozhlasu v předvolební době, kdy byl Martin Veselovský hodně vytížený. Po třech měsících se mi ho ale povedlo dostat i k nám do Sokolova,“ sdělil Titlbach. Přednášku zajišťovalo občanské sdružení Český novinářský klub (ČNK).

Hned na začátku Martin Veselovský vtipně vypíchl rozdíl mezi televizí a rozhlasem. „Rozdíl? V televizi mám na sobě kvádro,“ pronesl za smíchu více jak stovky studentů, které pochopitelně zajímaly hlavně nedávné volby do poslanecké sněmovny a zákulisní informace. „Někdy to politici zkoušejí, že chtějí třeba otázky dopředu. Nikdy je ale nedostanou,“ uvedl Veselovský a vzpomněl na pořad Události, komentáře. „Na uchu mám vždy editora, který mi i radí, jak vést debatu. Jestli třeba nemám někoho z pozvaných oslovit, nebo trochu v diskusi přibrzdit. Musím přiznat, že mám někdy i chuť některého ze svých hostů proplesknout, ale potlačím to v sobě,“ smál se spolu s celou aulou. Když ovšem vzpomíná na interview s prezidentem Milošem Zemanem, nebere si servítky. „Byl o financování jeho prezidentské kampaně. Říkal jsem si, jestli mi vůbec stojí za to, se nechat pourážet. Přestává mě to bavit a nevidím v tom nic hezkého.“

 debata_veselovsky3.jpg

 Studenti měli na hosta připravenou řadu zvídavých otázek.

Prostor dostali pochopitelně i studenti. A jejich otázky byly skutečně přímé – máte politika, který vás nesnáší? „Ne… teda myslím, že ne,“ usmál se Veselovský, jenž prý ani nechodí k volbám. „Je to pro mě nejjednodušší řešení, protože se potom nemusím prát s tím, že jsem honil volební lístek straně, která politiku pak dělá blbě,“ vysvětlil.

Na svého kolegu z televize Václava Moravce nedá dopustit, nicméně jeho pořad by prý nikdy moderovat nechtěl. „Nestál bych o to. Kdokoli to bude dělat po Václavovi, vždy s ním bude srovnáván. Nevím navíc, jestli má dvouhodinová debata v neděli po obědě smysl,“ dodal a přiznal, že jeho velkou zálibou je také hraní počítačových her. „Mám dvě malé děti a přátele, kteří politikou skoro opovrhují. Nepotřebuji tady žádnou speciální duševní hygienu. Práce mě naplňuje. Kromě toho chodím i běhat anebo si rád zahraju střílečky z pohledu první osoby,“ dodal.

 debata_veselovsky4.jpg

 Společný snímek organizátorů besedy s Martinem Veselovským.

Dle ohlasů a bouřlivého potlesku studentů byla přednáška přímou trefou do černého. „Neočekávala jsem od toho nic velkého, ale opravdu mě to bavilo. Bylo zajímavé slyšet věci ze zákulisí jeho pořadů, a jelikož je to moc atraktivní pan, byla to pěkná podívaná i pro oči,“ řekla maturantka Petra Molendová. „Na dnešní debatě se mi líbilo, že byla vedená pro nás nezvyklým způsobem, kdy byly kladeny otázky ze stran přednášejících. Nebylo to jen strohé popsání vlastních životních zkušeností a kariéry, což pro mě bylo asi to nejzajímavější. Místy byla i odlehčena věcmi z osobního života pana Veselovského. Český novinářský klub odvedl skvělou práci,“ řekl maturant Vladimír Vaněk. Ten by si prý pro příště přál návštěvu Martina Komárka. 

„Pan Veselovský je kapacita ve svém oboru a prostředí gymnázia přímo vybízí, aby v něm podobné osobnosti diskutovaly se studenty. Dnešní výjimečná beseda byla pilotním projektem, na který bychom chtěli s ČNK v příštím roce navázat. Proto jsme se ptali studentů, s jakými dalšími novináři by chtěli diskutovat a převažovali Václav Moravec a Daniela Drtinová. Určitě tedy i tyto dva oslovíme,“ dodal předseda ČNK Milan Hloušek.

Kristián Šujan 

 

Náhledy fotografií ze složky Beseda s Martinem Veselovským