Jdi na obsah Jdi na menu
 

 bukaj2.jpg

 Pro Jakuba Potěšila (uprostřed) je to první větší výstava.

SOKOLOV - Na hraně. Takový je název výstavy obrazů Jakuba Potěšila alias Bukaje, které do 2. března 2014 k vidění v prvním patře sokolovského zámku. Mladý umělec vtahuje vnímavé pozorovatele do říše snových představ, kde se však mohou setkat s konkrétními předměty z reálného světa. Divákům představuje 25 olejových maleb různých velikostí. Největší plátno měří 100 krát 120 centimetrů a autor mu dal expresivní název Vejbuch.

„Inspiraci beru všude kolem mě. Velice mě baví dávat různé předměty do nových souvislostí, rozvíjet myšlenky a příběhy a nechat i diváka, ať si v nich hledá, co on sám chce. Někomu můžou obrazy připomínat plátna mistrů surrealismu - Salvadora Dalího, Reného Magritta a dalších. Z českých pak třeba Theodora Pištěka. A já se tomu nebráním,“ pronesl s úsměvem Bukaj.

Pro malíře je to první větší výstava, kde prezentuje svoji dosavadní tvorbu. „Nejstarší plátno je zhruba z roku 2006, nejnovější pak z konce loňského roku,“ konretizoval. „Kromě různě vykonstruovaných snových představ, avšak s velice konkrétními předměty, jsem v minulosti trošku odbočil jednak ke geometrické abstrakci a také k expresivním sádrovým obrazům. Ty ale na výstavě nejsou zastoupené. Většina je totiž prodána a také jsou křehké na transport,“ vysvětlil výtvarník. Jakub Potěšil začal malovat po maturitě v roce 2002. „Tehdy jsem k maturitě z výtvarné výchovy předkládal svůj první obraz. Protože se mi to zalíbilo, pokračoval jsem v malování dál, postupně zkoušel, co dokážu, ohmatával si techniku a hlavně si hrál s barvami, což mě moc baví. Maluji pro svoje vlastní potěšení především večer, kdy je na to největší klid,“ svěřil se Bukaj. „Svůj ateliér nemám. Všechno vznikalo v bytě, především v kuchyni, kde se kromě obrazu, palety a skleniček s terpentýnem většinou už nic jiného nevejde. Především, když dělám něco většího,“ doplnil.

 bukaj1.jpg

 Obrazy dokáží zaujmout malé i velké diváky. Foto 2x: M. Makovička

Svoji kreativitu rozvíjí také v Grafickém studiu Bukaj na statku Bernard v Královském Poříčí. Nebojí se experimentovat a tvořit za hranicí fantazie. Minulý rok například v rámci soutěže designerů navrhnul takzvaný tabulet, což je dřevěná tabulka s houbičkou a křídou. „Vycházel jsem z moderních tabletů a tabulek, na které dříve psávaly děti ve škole,“ přiblížil svůj nápad Potěšil. Z jeho dílny pocházejí také veselé plátěné Ksichtašky nebo magnetická sada na ledničku s očima a jazykem.

Výstavu ´Na hraně´ je možné navštívit od středy do neděle v době od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.