Jdi na obsah Jdi na menu
 

 onab1.jpg

 Červená barva probouzí v divákovi emoce a touhy. Foto 2x: Archiv Ona B.

SOKOLOV - Výstava Skandál v kostele představí tento měsíc v sokolovském klášterním kostele svatého Antonína velkoformátová díla světoznámé avantgardní rakouské umělkyně s českými kořeny Ona B. z Vídně. Vystavená díla lehce teatrálně využívají chrámového prostoru a mění jej v rudé divadlo pomocí purpurových drapériií. Využívá prostor vhodný v meditaci k útoku na divákovo vnímání zcela jinou cestou. Vernisáž je ve čtvrtek 12. září od 17.30 hodin.

Nově zde jsou prezentovány cykly, jež dosud nebyly v České republice představeny a dokumentují ostrovní projekt Ony B. na jezeře, fotografické cykly autorky z její krajinné performance Mallory´s Sleep s nafouknutými červenými matracemi na jezeře Silvretta, akce s vlastním červeně pomalovaným tělem v zrcadle Mirrorred, z popartové ikonografické Secret Life, z akce s výmluvným názvem Only Ona a dalších, videozáznamy s performerskou tvorbou Cocoon nebo H2O. Ona B. nenechává život kolem ní lhostejnou. Často pobývá na rezidenčních pobytech či studijních cestách v různých zemích na všech kontinentech. Ve svých dílech pak reflektuje historii, výtvarné i společenské vnímání dané země a přináší umělecké svědectví o přijetí jiné kultury, jejího pochopení i s přidanou hodnotou uměleckého zpracování.

Do České republiky začala autorka přijíždět hned po sametové revoluci a představila své důležité výstavy ve Středočeském muzeu výtvarného umění a v galerii Litera v Praze. V mimopražských výstavních prostorách předvedla svá díla například v prestižním Centru Egona Schieleho v Českém Krumlově nebo v galerii Ve sklepě plzeňského X centra. V době jedné z jejích prvních návštěv vznikl také videozáznam a performance dokumentující její cestu z Vídně do Prahy s detailním zachycením časového hlášení, které bude součástí výstavy.

onab3.jpg„Ona B. je sochařkou, konceptualistkou, fotografkou, skládá zajímavou hudbu na pomezí žánrů, sama zvládá nejrůznější odstíny zpěvu, natáčí filmy a videoart, kde je také sama protagonistkou. Je organizátorkou, symbolem a okouzlující členkou vídeňského undergroundu. Předává svá plátna, videa, sochy, provokativní happeningy i své svůdné tělo pro jasný pocit energie v rudé. Je sama dílem, zprávou, neskonale odvážnou a silnou osobností v podivném rytmu boje, neštěstí, slasti i rozkoše. Ona B. v sokolovském kostele je skutečným skandálem, nikoliv mravnostním, ale jasně pozičním. A podává svou zprávu v nejednoduché době na nejednoduchém místě,“ uvedl ředitel Galerie umění v Karlových Varech Jan Samec. „Koncentrovaná emocionalita, mnohovrstevnatý výklad, originalita výrazu i použitých uměleckých prostředků – to jsou konstantní atributy díla umělkyně, která žije ve Vídni, svou tvorbou však výrazně přesáhla hranice rakouské metropole a též v Čechách se prezentovala na řadě výstav, dlouhodobě se orientuje na červenou chromatiku v širokém rejstříku využití a přístupů,“ představuje Onu B. kurátor sokolovských výstav současného umění Jan Vomáčka z Prahy.

„Červená barva je všeobecně považována za nejpřitažlivější barvu primárního barevného spektra, objektivně má nejdelší vlnovou délku a pro svou pronikavost se objevuje v řadě aplikací každodenního praktického života (semafory, reklama apod.), má však řadu dalších vlastností a významů – probouzí v divákovi emoce, touhy, přání, málokoho zanechává chladným. Z různých empirických výzkumů vychází červeň jako energická, vzrušující, dráždící až agresivní, či jako prostředek k zvýšení erotické přitažlivosti.“

Její svobodou inspirované obrazy k hudbě Richarda Wagnera jsou mnohovrstevnatou otázkou. Jako inspirativní podklad používá staré filmové plakáty z osmdesátých let, které nalezla v Istanbulu. Nejprve použitá slova pocházela z hnutí Occupy Wall Street, které nyní v roce 2013 ve svých konsekvencích zasáhlo Istanbul, současná slova jsou z Wagnera. Úryvky textu z jeho spisů a oper činí z istanbulských hvězd osmdesátých let hrdinky dneška. Fragmenty Wagnerových textů kombinuje s pózami žen. A tak také vypadají rebelující mladé ženy, které mají za sebou cestu od zboží k sebevědomým lidem. Osobní svoboda a politická svoboda jdou spolu ruku v ruce. Bojovat za to bylo a je vždy důležité, ať už v časech Wagnera či dnes v Istanbulu nebo v Sokolově.

Nová unikátní výstava v Sokolově bude otevřena denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin do 4. října. Vstup je zdarma. (tk)