Jdi na obsah Jdi na menu
 

erbenova1.jpg

Do Sokolova přijede Eva Erbenová, jež v roce 1945 uprchla z pochodu smrti.

SOKOLOV - K 70. výročí konce 2. světové války a vítězství nad nacismem bude 5. května 2015 na židovském hřbitově v Sokolově odhalena pamětní deska se jmény takřka 80 židovských žen z Maďarska, Polska, ČSR a Nizozemí, které v jarních měsících roku 1945 zemřely při pochodech smrti v ženském koncentračním táboře Svatava (Arbeitslager Zwodau) na Sokolovsku. Kromě pozvaných hostů z řad kulturního a politického života města a kraje, představitelů židovské náboženské obce, velvyslance státu Izrael,  studentů a žáků místních škol a veřejnosti se akce zúčastní i Eva Erbenová, jež přijede se svou rodinou až z Izraele.

„Paní Erbenové zemřela 17. dubna 1945 ve Svatavě maminka Marta Löwidtová. Ona sama později z pochodu uprchla a své zážitky popsala v několika knihách. Po 70 letech tak bude hrob paní Löwidtové a dalších desítek židovských žen poprvé jmenovitě označen,“ uvedl regionální historik a sokolovský učitel PhDr. Vladimír Bružeňák. „Mimo to bude také na židovském hřbitově instalován informační panel s fotografiemi a krátkou historií sokolovských židů a město Sokolov celý prostor hřbitova, jenž byl velmi poničen v dobách nacistické i komunistické totality, pietně upraví, včetně vztyčení několika zbývajících náhrobků,“ doplnil Bružeňák s tím, že pamětní deska bude slavnostně odhalena v 15.30 hodin.

Součástí akce je také podvečerní křest knihy Ve stínu Krušných hor od Vladimíra Bružeňáka, která se zabývá koncentračními tábory na Karlovarsku, Svatavou pak především, a pochody smrti, které přes tyto tábory v závěrečných týdnech války vedly. Křest se uskuteční od 17.30 hodin v aule Gymnázia Sokolov.

Svoji novou publikaci bude autor čtenářům představovat i v dalších městech. Zde jsou uvedeny termíny dalších plánovaných křtů a besed:

  • 7. 5. - Přednáška o koncentračních táborech v Městské knihovně v Lokti od 18 hodin
  • 8. 5. - Přednáška a křest knihy v Městské knihovně v Kraslicích od 14 hodin
  • 13. 5. – Slavnostní křest knihy v Ostrově 
  • 14.5. - Květen bez šeříků - beseda a představení nové publikace v Knihovně Aš od 17 hodin
  • 19.5. - Květen bez šeříků - beseda v Městské knihovně v Chebu od 18.15 hodin
  • 26.5 - Povídání a promítání o koncentračních táborech v Městské knihovně v Chebu od 18.15 hodin
  • 11. 6. - Křest knihy v budově nakladatelství Academia Praha od 17 hodin