Jdi na obsah Jdi na menu
 

heidler.jpg

 

Při slavnostním odhalení pamětní desky zazněla hudba a proslovy řečníků.

SOKOLOV – Pamětní desku věnovanou sokolovskému rodákovi Karlu Josefu Heidlerovi (1792 – 1866) nechala vytvořit zdejší radnice. Tato významná osobnost se do dějin města zapsala jako balneolog, autor odborných spisů a lékař. Na plaketě je navíc označen jako zakladatel nemocniční péče v Sokolově. Tak to bylo zvoleno s ohledem na umístění v areálu současné nemocnice. Ve městě pochopitelně fungovaly špitály už dříve. Například již v roce 1660 zde býval vrchnostenský špitál a chudobinec.

K. J. Heidler absolvoval lékařskou fakultu v Praze (1818) a vzápětí se usadil v Mariánských Lázních. Tady se díky svým vlastnostem, vzdělání a známostem v kruzích šlechticů, umělců a významných badatelů zasloužil o to, že se Mariánské Lázně staly vyhledávaným léčebným místem. „Stojí jistě za zmínku, že se stal nositelem několika ocenění evropských panovníků a byl jmenován členem mnoha prestižních evropských vědeckých společností. V roce 1858 byl povýšen do šlechtického stavu s predikátem von Heilborn. Spolu s Goethem spolupracoval na geologickém a mineralogickém průzkumu regionu,“ uvedl místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček. „Heidler psal především odborné knihy - balneologické a lékařské spisy a monografie o léčivých pramenech,“ poznamenal Sedláček.

Ze zdravotních důvodů zanechal Heidler lékařské praxe a ještě roku 1858 se odstěhoval ke své dceři do Prahy. Ani operace však nezabránila definitivnímu oslepnutí. Po smrti bylo jeho tělo po několika dnech převezeno do Mariánských Lázní, aby bylo pochováno v monumentální rodinné hrobce. „Až do roku 1945 byla Heidlerovým jménem poctěna dnes již neexistující sokolovská ulice - po válce nazvaná Mírová. Našli bychom ji kdysi poblíž kláštera. Zde Heidler zakoupil dům č. p. 106, který poté roku 1862 daroval městu s podmínkou, že zde bude umístěn špitál pro chudé a těžce nemocné,“ připomenul místostarosta.  

heidler3.jpg

V roce 2011 přišli sokolovští občané Josef  Brtek a Vojtěch Čertík s myšlenkou připomenout Heidlera pamětní deskou umístěnou na sokolovském klášteře, v jehož blízkosti špitál stál. „Vzhledem k množství již umístěných pamětních desek v lokalitě Starého náměstí a doporučení  orgánu státní památkové péče, se město Sokolov rozhodlo neumisťovat pamětní desku na objekt  sokolovského kláštera, ale hledalo jiné možné umístění,“ vysvětlilo v tiskové zprávě město Sokolov.

 

V původním návrhu nápisu na pamětní desku je uvedeno datum narození K. J. Heidlera 22. 1. 1792. Toto datum užívají i některé české i německé zdroje.  Studiem matrik bylo však potvrzeno druhé používané datum, tj. 26. 1. 1792. Město Sokolov se proto rozhodlo z důvodu těchto nejasností na plaketě uvést pouze roky narození a úmrtí spolu se současnými názvy měst narození a úmrtí, tedy Sokolov a Praha.