Jdi na obsah Jdi na menu
 

zamek.jpg

Muzeum, které sídlí v sokolovském zámku, plánuje rozšíření své expozice.

SOKOLOV – Stále novými nápady hýří správci památek na Sokolovsku. To je totiž nejlepší způsob, jak si udržet zájem a pozornost svých návštěvníků. A koho zatím neoslovili, ten se možná chytne právě nyní.   
Například sokolovské muzeum hodlá připravit čtyři místnosti se zcela novými expozicemi. Jedna z nich bude věnovaná dílu židovského malíře Davida Friedmana. Obrazy tohoto umělce dostalo muzeum od jeho dcery Miriam Friedman Moriss. „Dále bychom chtěli vytvořit miniexpozice města Sokolova a rodu Nostitzů. Právě k tomuto tématu se bude skvěle hodit ukázka zámeckého interiéru,“ sdělil Michael Rund, ředitel muzea, které sídlí v prostorách sokolovského zámku.
Aby se do místnostní všechno vešlo, bude muset být zrušený poslední výstavní sál, kde je prezentace socialistického hornictví. Právě tady bude nově expozice o Sokolově. „Odtud probouráme zeď do depozitáře, kde byly uložené loketské sbírky. Ty ale byly v roce 2011 odvezeny, tudíž se zde uvolnilo místo,“ poznamenal. „Letos bychom přistoupili ke stavebním úpravám. Slavnostní otevření upravených prostor zřejmě necháme až na příští rok. No, uvidíme. Třeba to stihneme ještě letos,“ řekl kurážně Rund. Pod Muzeum v Sokolově spadají pobočky v Horním Slavkově a  Krásně. Kromě toho se stará také o hornický skanzen - štolu č. 1 v Jáchymově.

Konkrétní plány mají také na statku Bernard v Královském Poříčí. „Připravujeme otevření dvou řemeslných dílen. Jedna bude pro dřevovýrobu a další pro textil a tvorbu vitráží. Zájemcům jsme schopni sehnat dotaci na vznik dílny, aby se jim podnikání lépe rozjíždělo,“ uvedl jednatel statku Bernard Miroslav Makovička. Svoji tradici zde má zaběhnutá výroba svící, dobového nábytku, luků či keramiky.