Jdi na obsah Jdi na menu
 

  konference_ps1.jpg

 Petr Beránek hovoří o strastech i radostech sociálního podnikání.

KARLOVARSKÝ KRAJ - Spolupracovat se sociálním podnikem Srdce a čin, o.p.s. se stále častěji odhodlávají města, obce i firmy v Karlovarském kraji. Rozšiřují tak řady podporovatelů, kteří si uvědomili svoji společenskou zodpovědnost a rozhodli se vyzkoušet dovednosti lidí nacházející se v nelehké životní situaci. Za to se dočkali perfektně odvedené práce bez sebemenších komplikací. Přesně takové pozitivní reference zaznívaly na konferenci o sociálním podnikání v podmínkách Karlovarského kraje a České republiky, která se konala v úterý 25. března v Sokolově. Slovy chvály nešetřil například místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček, jenž navíc potvrdil zájem města zadávat sociálnímu podniku drobné zakázky i v letošním roce.  

„Velice si vážíme toho, že v Sokolově působí sociální firma, jako je Srdce a čin. Minulé léto nás vyloženě zachránili, když nám pomohli se sekáním přerostlé trávy. A jelikož jsme s nimi nadmíru spokojeni, připravili jsme pro ně na letošní rok hned několik akcí, které by mohli realizovat. Budou to terénní úpravy ve školních zahradách či zemní práce v areálu Bohemia, kde chceme instalovat kamery. Také když budou Sokolovské technické služby potřebovat někoho na spolupráci, tak v první řadě osloví Srdce a čin,“ prohlásil Sedláček. „Sociální firmu Srdce a čin opravdu doporučuji i ostatním městům a obcím, protože jsou spolehliví a práci odvádějí opravdu dobře,“ doplnil místostarosta. 

  konference_ps2.jpg

 Ladislav Sedláček hovoří o zkušenostech města s podnikem Srdce a čin.

Pracovní zakázky dostává sociální podnik také jinde. Například ve Svatavě na Sokolovsku pročišťoval od náletových dřevin okolí památníku bývalého ženského koncentračního tábora. „Než se pustili do díla, vypadal tamní lesík doslova jako džungle. Dnes bych přál každému vidět, jakou odvedli práci. Jsem přesvědčený, že spolupráce byla přínosná pro obě strany. Proto bychom v ní chtěli pokračovat i v budoucnu,“ řekl starosta Svatavy Václav Kasl. 

Další pracovní příležitostí pro Srdce a čin byla rekonstrukce koupelny v turistické ubytovně v Nebanicích na Chebsku, tak by vyhovovala potřebám hendikepovaných návštěvníků. „Během stavebních úprav jsme byli mile překvapeni, když nám zaměstnanci firmy navrhovali různá vylepšení, která nás samotné ani nenapadly,“ pověděla starostka Nebanic Jitka Vlková.

Partu šikovných pracantů mohli lidé spatřit také při zahradnických pracích před sídlem Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. „To byla již druhá zakázka, kterou jsme sociálnímu podniku svěřili. A pokaždé jsme byli naprosto spokojeni. Nyní už jednáme o další akci pro tento rok,“ uvedl náměstek krajských hasičů Miroslav Mazurkovič.

  konference_ps3.jpg

 Na konferenci vystoupil i náměstek krajských hasičů Miroslav Mazurkovič.

Velkou výzvou pro zaměstnance Srdce a čin bylo odstraňování vývratů z řeky Ohře poblíž tábořiště Hubertus u Karlových Varů. „Na těchto pracích si kolikrát vylámou zuby i zkušení lesníci. Sociální podnik ale práci odvedl v bezvadné kvalitě a za slušnou cenu. Navíc je mi velice sympatické, že tato firma nepřichází s nataženou rukou, ale nabízí určité služby,“ konstatoval Jan Bezděk, vedoucí provozu Karlovy Vary státního podniku Povodí Ohře. „Že byli s naší prací spokojeni, potvrdili další zakázkou spočívající v úklidu nepořádku na soutoku řek Teplá a Ohře v Karlových Varech. A to je nejdůležitější, co naše firma potřebuje – zakázky. My pak můžeme dávat práci lidem, kteří jsou na tom špatně,“ reagoval Petr Beránek, ředitel sociální firmy Srdce a čin, o.p.s.

Ne všechny veřejné zakázky ale může Srdce a čin realizovat. Obvykle jsou totiž spojeny s provozním financováním, což vyžaduje dostatečný kapitál. „Jinak řečeno, nemůžeme si dovolit pracovat několik týdnů či měsíců bez průběžných tržeb nutných k zajištění mzdových nákladů na pracovní sílu,“ vysvětluje Beránek, proč má sociální podnik malé šance splnit všechny požadavky v rámci veřejných zakázek.

Záštitu nad konferencí udělil náměstek hejtmana Karlovarského kraje pro zdravotnictví a sociální věci a neziskové organizace Miloslav Čermák, který konferenci zahájil a potvrdil zájem vedení Karlovarského kraje na rozvoji sociálního podnikání. Mezi přednášejícími dále byli poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc, ambasadorka sociálního podnikání pro region Severozápad Kateřina Malá a zástupkyně Agentury pro sociální začleňování Gabriela Melková. Setkání s odborníky na danou problematiku a veřejností se uskutečnilo v sokolovské restauraci Golf.

Akce byla podpořena z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.

Reportáž TV Západ si pustíte ZDE.