Jdi na obsah Jdi na menu
 

thomasmay1.jpg

Výstava v Sokolově potrvá do 14. června. Vstup je zdarma.

SOKOLOV - Sokolovský klášterní kostel svatého Antonína ovládla v rámci další jedinečné výstavy aktuálního Německo-českého výtvarného jara tráva. Norimberský umělec a zahradník Thomas May, zakladatel tamějšího "Institutu stébla trávy", zprostředkovává lidem na celém světě jedinečné prožitky vztahů mezi člověkem a rostlinami.

„Thomas May zkoumá fenomén trávy jako kulturní prostředí. Je fascinován letem a šířením jejích semínek vzdušnými proudy, klíčením, zázračným vznikem a růstem nových stébel, jejich vzájemnou interakcí a podivuhodně mocným zeleným společenstvím,“ zve kurátor výstavy Josef Vomáčka.

Návštěvníci nové sokolovské výstavy uvidí živé rostliny v jejich půvabně dynamických příbězích i fotografie a artefakty z umělcových meditativních akcí, intervencí a experimentů v krajině - na travnatých loukách, v lesích a parcích.

Šestačtyřicetiletý Thomas May se narodil v nedalekém hornofalckém Amberku. V devadesátých letech absolvoval Akademii výtvarných umění v Norimberku, kde dnes vyučuje, a Vysokou školu designu v Karlsruhe. Jako "Artist in Residence" pak tvořil a vystavoval na uměleckých setkáních Germinations v anglickém Hullu, v čínském Šenzenu, japonské Aijimě, finském Nykarleby nebo na sympoziích Wackerovy kulturní společnosti v Darmstadtu. Vyučoval také na akademii Gedai v Tokiu a vystavoval i v Jižní Koreji, Švédsku, Makedonii, Polsku, České republice, na Ukrajině, v Itálii, Rakousku a dalších zemích. Milovníkům umění v našem regionu je znám například svým monumentálním dílem "Leknínový rybník" na zahradní výstavě v Chebu v roce 2006.

Výstava v Sokolově potrvá do 14. června. Otevřeno je denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

T. Kábrt