Jdi na obsah Jdi na menu
 

palicka3.jpg

Na výstavě krajky jsou k vidění jedinečné unikáty.

SOKOLOV – Na výstavu mapující paličkovanou krajku 19. a 20. století zve aktuálně sokolovský zámek. Expozice, kterou připravilo Muzeum krajky ve Vamberku, provází návštěvníky vývojem krajky v Čechách, na němž jsou patrné jak kořeny lidového krajkářství, tak slohové a pedagogické vlivy, jež krajku měnily v jejím výrazu i funkci. V kontextu světového vývoje krajkářství zaujímá česká krajka významné postavení od dvacátých let minulého století, kdy se zařadila k vysoce hodnotným oborům užitého umění i volné tvorby a úspěšně reprezentovala českou kulturu v zahraničí.

„Výstava je korunována exponáty zlaté éry moderny, dotýká se bruselského stylu padesátých let i tvorby let šedesátých a seznámí návštěvníka rovněž se současnou krajkářskou tvorbou,“ uvádí v tiskové zprávě Mgr. Martina Rejzlo z Muzea krajky ve Vamberku.  

Není jistě bez zajímavosti, že s prvním velkým úspěchem ve světě je svázáno i krajkářství v Krušných horách, oblasti s významnými středisky šité krajky. Mezinárodní výstava dekorativních umění v Paříži roku 1925 ocenila cenou Grand Prix tvorbu průkopnice moderní české krajky Emilie Paličkové a její kolekci šitých krajek, mezi nimiž zaujímá stěžejní místo rozměrná kruhová kompozice s názvem Sluníčko, při jejíž realizaci odpracovaly krajkářky z Krásna nad Teplou, tehdejšího Schönfeldu, více jak jedenáct tisíc hodin. Zlatou medailí byly v Paříži oceněny také paličkované krajky Marie Serbouskové, pocházející z Javornice v blízkosti Vamberka, která čerpala při své tvorbě z bohatých zásob lidového krajkářského tvarosloví, vyznačujícího se barvou a rozmanitostí tvarů.

Výstava v Sokolově potrvá do 22. dubna. Pro veřejnost je přístupná od středy do neděle v době od 90 do 12 a od 13 do 17 hodin.