Jdi na obsah Jdi na menu
 

8. 3. 2020

general-6.jpg

Během večerní besedy byl sál kulturního domu zaplněný do posledního mista.

Se značným ohlasem se setkala návštěva generála Petra Pavla a diplomata Petra Koláře v Sokolově. Do regionu zavítali na pozvání senátora Miroslava Balatky, jenž pro ně zorganizoval nabitý program včetně dvou besed a setkání s představiteli města. Kam oba hosté vstoupili, všude je lidé zasypávali otázkami týkající se bezpečnosti, globálních hrozeb a současné politické situace u nás i ve světě.

„Společnost je fatálně rozdělená. Mnozí lidé se pak snadno nechají vyděsit a poštvat proti druhým. Politici znesvářené části hecují, což může dospět až do té fáze, že demokracie zcela zkolabuje,“ řekl při debatě se studenty v aule sokolovského gymnázia bývalý velvyslanec Petr Kolář.

„Proto bych chtěl apelovat na zdravý rozum. Je důležité nepodléhat zjednodušujícím pravdám a dezinformacím. Všichni bychom měli být rádi, že demokracii máme a že můžeme veřejně vyjádřit svůj názor, třeba i formou protestu,“ poznamenal Petr Pavel.  

Dále hovořili o tom, jak moc je důležité celoživotní vzdělávání a s tím spojené hledání pravdy. „Někteří lidé si pletou pravdu s názorem. To ale není to samé. Názor by měl být výsledek myšlení a nikoli jeho náhradou. Bohužel ne každý rád myslí,“ prohlásil Petr Kolář.

general-2.jpg

Debata se studenty v aule sokolovského gymnázia.

Když studenti vyjádřili kritiku současných politických poměrů, odpovídal Petr Pavel slovy, že lidé by měli mít možnost volit politiky na základě preferenčních hlasů, aby se do funkcí skutečně dostali jen takoví zástupci, kteří mají u lidí důvěru. „Také přikládám velkou váhu veřejné kontrole politiků. A to i mezi jejich funkčními obdobími,“     

Debaty se zúčastnili studenti sokolovského ISŠTE a místního gymnázia. „Děkujeme vám za tuto besedu i zajímavou zkušenost,“ reagoval v závěru jeden ze studentů.   

Se vzácnými hosty pohovořil také ředitel sokolovského gymnázia Jiří Widž, který je zároveň požádal o podpis ve školní kronice.

general1.jpg

Vzácné hosty v Sokolově provázel senátor Miroslav Balatka (vlevo).

Během dne ještě došlo na setkání s novináři, představiteli města a večer pak s veřejností při více jak dvouhodinové besedě v kulturním domě. „Zájem o besedu byl natolik velký, že jsme ještě na poslední chvíli museli přidávat židle. To nás pochopitelně potěšilo a už dnes mohu říci, že se zvaním známých osobností a politiků k nám do regionu budu pokračovat i v budoucnu,“ přislíbil senátor Miroslav Balatka.

general-8.jpg

Generál Petr Pavel se po besedě podepisoval do knih i na plakáty.

V minulosti na jeho pozvání do Sokolova přijeli například předseda hnutí STAN Vít Rakušan nebo senátorský kolega Marek Hilšer.