Jdi na obsah Jdi na menu
 

  bahnak4.jpg

 Bahňák slibuje skvělou podívanou po celou dobu závodu. Foto: Archiv Bahňák

SOKOLOV – Rekordní počet závodníků vyrazí letos na téměř dvoukilometrovou trať extrémního překážkového závodu Bahňák, který se uskuteční v sobotu 17. května v Jižním lomu u Sokolova. Celkem to bude 700 dospělých a 100 dětských závodníků, co se vrhnou vstříc obtížným překážkám a kluzké bahenní lázni. Kdo jen na jediný okamžik zaváhá a poleví, ten záhy pocítí záludnost Hadího hnízda, Krysích kanálů, Antonínské jímky nebo Kaučukového pole. A přestože by se mohlo zdát, že náročná trať začne soutěžící odrazovat, opak je pravdou. Závod se rok od roku těší větší oblibě, o čemž svědčí bleskově rozebrané registrace.

„Na prvního Bahňáka se přihlásilo asi 350 lidí. A každým rokem jich přibývalo. Kvůli velkému zájmu jsme postupně navyšovali kapacitu, ale i ta má svoji hranici. V současné době je trať koncipovaná pro tři závodníky, kteří mohou běžet zároveň. Po nových úpravách bychom tam ale mohli dostat i čtyři běžce najednou,“ odhadnul Petr Katriňák z občanského sdružení ONeSa Sokolov, které Bahňáka organizuje.

Závod se s každým ročníkem mění. „Překážky postupem času přepracováváme nebo vytváříme úplně nové. Závodníci tak nejsou ochuzeni o dramatické momenty překvapení,“ poznamenal Katriňák. Aby pořadatelé všechno stihli, musejí každý víkend s partou dobrovolníků vyrazit do Jižního lomu a upravovat zde závodiště i prostranství pro diváky. „Překážek na trati je celkem 27. Nyní ale uvažujeme o tom, že bychom ještě jednu dodatečně přidali,“ zapřemýšlel pořadatel. 

  bahnak1.jpg

 Areál závodiště vyžaduje po zimě četné úpravy. Foto: Archiv Bahňák

Čtvrtý ročník Bahňáka přichází i s další novinkou. Den před hlavním závodem, čeká vybrané borce speciální výzva – noční sprint ve tmě s čelovkou. „Jedná se o výzvu mezi dvěma nebo třemi kamarády, kteří se mohou vzájemně poměřit, kdo z nich je rychlejší. Noční běh bude mít svoji působivou atmosféru, jelikož trať budou osvětlovat pouze plameny ohňů,“ nastínil Katriňák podobu doplňkového závodu.  

Bahňák je překážkový závod jednotlivců a družstev otevřený pro příslušníky Integrovaného záchranného systému (IZS), veřejnost a děti. „Pro nejmladší účastníky je trať vytyčená pouze v první části okruhu, takže ji mají zkrácenou zhruba na čtvrtinu normální délky. Zkrácenou dráhu běží také dorostenci. Teprve od 18 let je možné absolvovat celého Bahňáka,“ poznamenal Katriňák. Svoji fyzickou kondici, odvahu a sebezapření v běhu na umělých i přirozených překážkách si přicházejí otestovat nejen muži, ale také ženy. „Ženských účastnic se každý rok hlásí velké množství. V jednotlivcích je to asi 100 závodnic a dalších 150 jich běží v týmech,“ nahlédl do statistiky Katriňák.

  bahnak2.jpg

 Do závodu se statečně vrhají také ženy. Foto: Archiv Bahňák

Bahňák je oblíbený také u návštěvníků. Letos organizátoři očekávají účast okolo dvou tisíce fandících diváků. Těšit se mohou na dramatickou podívanou, dobré pivo a bohaté občerstvení. „V loňském roce jsme tady čepovali Kynšperského zajíce polotmavou dvanáctku, a jelikož hodně pršelo a všude bylo moře bahna, tak jsme ji přejmenovali na bahenní pivo. Také letos lidem nabídneme točeného Bahňáka, k tomu světlou desítku a pro děti ovocnou limonádu. Pivo budeme rozlévat na čtyřech výčepních stanovištích, aby se zrychlila obslužnost a lidé stáli ve frontě co nejkratší dobu,“ přislíbil ředitel Kynšperského pivovaru Radek Vomočil. Na otázku, zdali by si chtěl na vlastní kůži vyzkoušet pocity závodníků, reagoval smíchem. „Zatím jsem Bahňáka ještě nikdy neběžel. Jestli za pivovar vyšleme nějakého běžce, si ještě necháme projít hlavou,“ usmíval se Vomočil.