Jdi na obsah Jdi na menu
 

 srdce1.jpg

 Zábradlí Mostu lásky v Sokolově obtěžkáno visacími zámky zamilovaných.

SOKOLOV – Stvrdit svoje štěstí a zamilovanost mohou přijít na svátek sv. Valentýna lidé na Most lásky v Sokolově. Čeká je tu kulturní program, společné upevňování zámečků a vypouštění balónků s přáními. Akce nejen pro zaláskované se koná v pátek 14. února od 14.02 do 16.02 hodin na mostě pro pěší přes řeku Ohři. Ten se nachází mezi obchodním domem Perla a Českým domem.

„Visací zámečky si zamilovaní mohou přinést vlastní nebo si je zakoupit přímo na místě. Kdo bude chtít, může s námi společně vypustit i balónek s přáním. Každý účastník navíc obdrží od města pamětní list stvrzující zamilovanost,“ přiblížil chystaný program místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček. Na co největší účast párů všeho věku se těší nejen on, ale také autorka myšlenky Mostu lásky v Sokolově básnířka Lisa Gaman. 

Po celou dobu valentýnské akce bude podáván zdarma alkoholický i nealkoholický ´nápoj lásky´. Chybět nemají stánky s občerstvením a dalším valentýnským zbožím. O hudebně poetický doprovod se postarají Martin a Michaela Lindtnerovi a žáci ZUŠ Sokolov.

V současné době se podobné mosty lásky nacházejí v mnoha městech po celém světě. Ne každý ale ví, odkud tato tradice pochází. Kdysi prý v daleké Číně byla na Velké čínské zdi natažená lana, na která čínští novomanželé připevňují visací zámečky. Uzamknutím zámečku a následným přehozením klíče přes zeď si manželé mají zajistit štěstí a věčnou lásku. Možná, že se právě tímto starým rituálem inspiroval spisovatel Federico Moccia, ve své knize ´Chci tě´. Hlavní protagonisté v jeho knize totiž stvrzují svou lásku připevněním visacího zámku řetězem na kandelábr starobylého mostu Milvio v Římě a hozením klíče od zámku do řeky Tibery. Volba mostu není náhodná, právě na tomto mostě údajně zahynul mučednickou smrtí patron všech zamilovaných, sv. Valentin. „Příběh mladých milenců inspiroval nejprve Italy, kteří po vzoru románových hrdinů začali na kandelábry mostu Milvio zavěšovat visací zámky se svými jmény. Postupně se zvyk rozšířil po celé Itálii a ověnčené mosty bylo možno vidět i v Miláně, Turínu, Neapoli, na Sicílii či v Benátkách,“ vysvětlují na pozvánce organizátoři sokolovské valentýnské akce.