Jdi na obsah Jdi na menu
 

advent1.jpg

Na statku Bernard ožijí vánoční tradice a lidové obyčeje.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Vánoční tradice a zvyklosti ožijí druhou a třetí adventní neděli na Statku Bernard v Královském Poříčí. A to doslova. Vedle ozdobeného stromečku a zpívání koled se návštěvníci mohou těšit na bohatý staročeský jarmark s připomínkou lidových obyčejů. Stejně jako naši předkové, tak i návštěvníci adventních trhů si při rozkrajování jablka budou přát pevné zdraví, pod jmelím utuží svoji lásku polibkem a z litého vosku budou věštit, co je čeká a nemine. Kdo má rád poklidnou sváteční atmosféru, ten jistě zamíří o nedělích 7. a 14. prosince 2014 na nádvoří Statku Bernard a nechá se okouzlit náladou tradičních českých Vánoc.

„Letos na adventní trhy dorazí rekordní počet stánkařů a řemeslníků. Počítáme, že jich bude více než třicet. Přijedou k nám řezbáři, cínaři, hrnčíři, šperkaři a další řemeslníci, kteří budou nabízet originální a ručně vyráběné zboží. A jelikož u nás tradice ožívají, budou své umění předvádět přímo před zraky zákazníků,“ nastiňuje atmosféru vánočního tržiště jednatel Statku Bernard Miroslav Makovička.  

Nezapomenutelný zážitek čeká na malé i velké hříšníky, kteří se odhodlají vydat za Luciferem do pekla. „Přímo ve sklepení našeho Statku se usídlili čerti a nebeští vyslanci. Děti se ale nemusejí příliš bát, Mikuláš s andělem jsou hodní a také pekelní chasníci jsou vcelku dobráci od kosti,“ usmívá se organizátorka kulturních akcí na Statku Bernard Romana Vlková.

advent3.jpg

Také letos se děti budou moci přijít podívat do pekla s čerty.

Letošní novinkou je navíc Ježíškovská pošta, kdy děti budou psát dopisy se svými přáními a pokud je doručí ježíškovskému pošťákovi, tak se jim možná i vyplní.  Ani tentokrát nebude chybět unikátní výstava betlémů. K vidění budou malebné výtvory ze dřeva, šustí, z vosku, papíru, přírodního konopí nebo perníku. „Výstavu doplní také betlémy, které v rámci soutěže zhotovili školáci z celého Karlovarského kraje. Budeme moc rádi, když nám návštěvníci pomohou rozhodnout, který je ten skutečně nejpovedenější,“ prohlašuje Miroslav Makovička.

Sváteční pohodu pomůže navodit historicky laděná muzika v podání folkové kapely Strašlivá podívaná. Příjemný poslech slibuje také vystoupení hudebního uskupení Jen Tak nebo dětského sboru Zvonek. „K tradičním adventním trhům neodmyslitelně patří loutky a divadlo. Proto nás letos na Statku potěší svým představením ochotníci loutkového divadla Kahánek z Habartova,“ přibližuje další část programu Romana Vlková. Do Královského Poříčí se chystá také Pouliční divadlo Viktora Braunreitera, které na Statek přijede se svými Zvířátky v Betlémě.

Předvánoční čas si lidé budou moci zpříjemnit ochutnávkou tradičních českých dobrot, od trdelníků přes domácí koláče až po vynikající klobásy z místního grilu. A pro zahřátí jistě přijde vhod teplý punč nebo vánoční svařák.

Vánoční jarmarky potrvají vždy od 11 do 18 hodin. Vstup je dobrovolné.