Jdi na obsah Jdi na menu
 

 design1.jpg

 Jaroslav Juřica přijel řemeslníkům poradit, jak vylepšit design jejich výrobků.  

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Design a řemeslo. To jsou dvě záležitosti, které mají k sobě hodně blízko. Jejich propojení a užití v praxi je teď hlavním směrem, kterým se ubírají řemeslníci na statku Bernard v Královském Poříčí. V květnu za nimi poprvé přijeli renomovaní designéři, aby jim pomohli při zavádění nových postupů, sjednotili jejich představy a společně nalezli jednotný styl. „Během dvou měsíců se v našich dílnách vystřídá sedm renomovaných českých designérů. Jejich úkolem je vypomoci řemeslníkům s obnovou tradičních výrobků. Každý si vybere řemeslo, které mu jde k ruce a udělá nějaké konkrétní návrhy. Z nich pak vzejdou dva finální, které se dočkají realizace,“ uvedl jednatel statku Bernard Miroslav Makovička. Právě zde se v červnu uskuteční Veletrh tradičních řemesel, kde zasedne odborná porota, která vybere tři vítězné návrhy a ty doporučí dílnám pro výrobu. 

Jeden z prvních odborníků, kteří na statek zavítali, je brněnský designér Jaroslav Juřica. „Na řemeslo tady pohlížejí hodně tradičním způsobem. A nemá takový moderní šmrnc, jaký klidně řemeslo může mít. Já se ho tedy snažím propojit novým a neotřelým pohledem,“ shrnul svůj úkol na workshopu designérů Juřica. „Společně také řešíme, jak ukazovat řemeslo lidem. Mnozí z nich jsou totiž dnes naprosto odpoutaní od práce rukama. Někteří už ani dokonce neumějí pořádně držet kladivo. Cílem tedy je, zpřístupnit kladivo lidem, co jenom hladí displeje,“ prohlásil designér. 

Například v truhlářské dílně si zájemci mohou vyzkoušet, jak se pracuje se dřevem. „Ze začátku si lidé nejprve zkoušejí hoblování nebo dlabání dlátem. Pak si přistupujeme k výrobě jednoduchých věcí,“ řekl truhlář Petr Schuldes. Do dílny za ním přicházejí děti, dospělí i senioři. „Jeden penzista se vyloženě zajímal, jak to v dílně vypadá a jestli tady stále funguje tradiční výroba, jak tomu bývalo dříve,“ zmínil řemeslník.  

Na statku se neustále zabývají myšlenkou, jak tradiční řemesla oživit a učinit je atraktivní pro své návštěvníky. „Naši řemeslníci jsou šikovní a vyrábět umějí, ale podle vlastního uvážení. Nyní bychom chtěli, aby se výrobní program nastavil efektivněji a posunul o krok dopředu. Design je zkrátka neodmyslitelnou součástí dnešní výroby a promítá se takřka do všeho,“ doplnil Makovička s tím, že do června by na statek mělo přijet pracovat ještě pět vybraných designérů.