Jdi na obsah Jdi na menu
 

 designer-jurica.jpg

 Designér Jaroslav Juřiča ukazuje své originální výtvory - houpací kozy. 

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Už jste někdy viděli houpací kozu, dřevěný tabulet nebo keramickou vázičku, která vypadá jako oblázek? Pokud ne, tak se vypravte na statek Bernard v Královském Poříčí, kde odborníci na design vytvořili originální prototypy propojující tradiční řemesla s moderními styly. Neotřelé nápady na oživení řemeslných výrobků vznikly v rámci dvouměsíčního workshopu, během kterého se na statku vystřídalo několik renomovaných českých designérů. Jejich konkrétní návrhy následně dostala k posouzení odborná porota a vybrala tři nejzdařilejší projekty. Veřejnost si je mohla poprvé prohlédnout při slavnostní vernisáži výstavy v rámci Veletrhu tradičních řemesel, který se na Bernardu konal uplynulý víkend.

„Záměrem workshopu bylo oživit stará řemesla, dát jim nový směr a přenést je do moderní doby. Designéři nám trochu otevřeli oči a již dnes víme, že některé návrhy budeme chtít v našich dílnách realizovat,“ prohlásil v úvodu vernisáže jednatel statku Bernard Miroslav Makovička. Porota vybrala tři designéry, kteří přišli s nejlepšími návrhy. Svými prototypy jednoznačně zaujal brněnský designér Jaroslav Juřica. Ten navrhl originální dřevenou houpací kozu pro děti. „Známý je houpací koník nebo kohout, tak proč by nemohla být i houpací koza? Především mi šlo o vtip a nadsázku. Kozu na řezání dřeva jsem přetvořil na houpací kozu. Její výhodou je, že se dá jednoduše složit a vzít do ruky,“ popsal svůj výrobek Juřica. 

Dalším jeho dílem je krmítko s dřevěnou stříškou a keramickým podstavcem ve tvaru talíře. „Myšlenka je taková, že nejen lidé, ale i ptáčkové mohou jíst normálně z talíře,“ pousmál se designér. Zajímavým experimentem jsou také malé dřevěné káči ve tvaru kostek. „Když si návštěvník truhlářské dílny bude chtít zhotovit nějaký suvenýr, může si vybrat motiv káči. Výroba je jednoduchá a ani nezabere moc času,“ doplnil Juřica.

Porota ocenila také čisté tvary a pěknou strukturu keramických vázičky připomínající oblázky. Tento dárkový předmět navrhnul akademický sochař Pavel Jarkovský z Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně. „Při vytváření produktu jsem se inspiroval oblázky, kterými se ve fabrikách melou glazury,“ prozradil Jarkovský. 

Třetím oceněným je designér ze statku Bernard Jakub Potěšil. Jeho návrhem je takzvaný tabulet – dřevěná tabulka s houbičkou a křídou. „Vycházel jsem z moderních tabletů a tabulek, na které dříve psávaly děti ve škole,“ vysvětlil svůj nápad Potěšil. Z jeho dílny pocházejí také veselé plátěné Ksichtašky nebo magnetická sada na ledničku s očima a jazykem.

 designer-potesil.jpg

 Jakub Potěšil má rád veselé motivy. Z jeho dílny pochází i tato Ksichtaška.