Jdi na obsah Jdi na menu
 

 odpoledne-s-houslemi1.jpg

 Workshop se vydařil, dětem se nástroje povedly a dokonce lze na ně i hrát.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Jak se vyrábí housle nebo kytary poznávali v sobotu návštěvníci statku Bernard v Královském Poříčí. Do výrobního procesu je zasvěcovali mistři svého oboru, kteří sem zavítali s putovní výstavou připomínající historii výroby houslí na Chebsku a 140 let houslařské školy v Lubech. Akce přilákala nejen zájemce o muziku a hudební nástroje, ale také rodiny s dětmi. Právě pro ty byl určený workshop, při kterém si mohly pod dohledem odborníků zhotovit vlastní hudební nástroj. 

„Práce se dřevem mě hodně baví. Proto jsem si také chtěl vyzkoušet vyrobit nástroj, který i skutečně hraje. A ani to nebylo příliš těžké,“ svěřil se dvanáctiletý Jakub Sláma z Mariánských Lázní.  

Nejen on se zájmem sledoval, jak šikovné ruce řemeslníků umějí přetvořit kusy dřeva v elegantní a vznešené nástroje. O zákonitostech poctivé rukodělné práce povyprávěl mistr kytarář a učitel odborného výcviku Štěpán Gubran. „Velice důležitý je už samotný výběr dřeva. Vrchní deska kytary bývá především z rezonančního smrku nebo se pod ni ještě dává cedrové dřevo. Na spodní desku se naopak standardně používá javor jako u housliček. Také se hodně vybírají exotické dřeviny – palisandr, mahagon či africká třešeň. Každé dřevo má totiž svoji specifickou barvu zvuku,“ vysvětlil Gubran.

 odpoledne-s-houslemi3.jpg

 Kytarář Štěpán Gubran se svému řemeslu věnuje již řadu let. 

O své práci si s lidmi ochotně povídal také houslař Václav Klečka z Chebu. „Člověk musí mít k houslařskému řemeslu vztah, jinak by ho ani nemohl dělat. Já se dnes v tomto směru věnuji spíše opravám hudebních nástrojů. S těmi za mnou přicházejí většinou muzikanti nebo žáci uměleckých škol,“ řekl Klečka. 

Hlavním organizátorem sobotní prezentace bylo Egerland Museum v Marktredwitz, které akci uspořádalo v rámci projektu Historická povolání v Egerlandu. Dalšími partnery byly statek Bernard v Královském Poříčí a ISŠ Cheb - Houslařská škola. Jak praví historie, původně se houslaři vyučovali v městečku Luby. Zde mělo řemeslo tradici již od 2. poloviny 17. století. Snaha o jeho povznesení vedla místní výrobce roku 1873 k založení školy. Ta se už roku 1911 přesunula do nové budovy. Jejími prostorami prošlo mnoho známých houslařů, kytarářů a smyččařů. Roku 2005 byla škola sloučena s chebskou ISŠ a od té doby sídlí v Chebu.

 odpoledne-s-houslemi4.jpg

 Na odpoledne s houslemi vyrazily na statek Bernard celé rodiny.

 

Náhledy fotografií ze složky Rodinné odpoledne s houslemi