Jdi na obsah Jdi na menu
 

ekoprogram1.jpg

Pečení chlebových placek je pro děti skvělou zábavou. Foto: Statek Bernard

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Vzdělávací ekoprogramy se zaměřením na přírodu, zdravý životní styl či potravinový koloběh připravuje pro děti ze základních škol statek Bernard v Královském Poříčí. Již v květnu a červnu přivítá první školní exkurze a představí jim svého nového maskota Kapíka, který je provede naučným Centrem řeky Ohře a zábavnou formou jim vysvětlí, proč by se měl člověk chovat šetrně ke svému okolí nebo jak správně nakládat s odpady. Cílem projektu je totiž především posílení ekologického povědomí dětí a mládeže. A přesně to je úkol pro Kapíka, motivovat školáky ke zdravému a k přírodě šetrnému životnímu stylu.

ekoprogram3.jpgDo prvních ekoprogramů na statku Bernard se v září loňského roku zkušebně zapojilo více než dvě stě dětí ze Základních škol z Březové, Lomnice a Královského Poříčí. „Kromě soutěžení a návštěvy Centra řeky Ohře děti poznávaly obilniny, luštěniny a semínka. Také pozorovaly zvířátka v malém zookoutku a samy si dokonce zkusily vyválet a upéct chlebovou placku v kamenné peci. Nadšení dětí bylo zřetelným důkazem, že ekoprogramy splnily svůj vzdělávací účel. Nyní je budeme postupně nabízet dalším školám z celého Karlovarského kraje,“ uvedl jednatel statku Bernard Miroslav Makovička.

„Pro děti máme připravené dva výukové materiály. Pro mladší žáky z I. stupně to je Pracovní sešit Pojď se učit s Kapíkem. Tato brožura je plná různých vymalovánek, doplňovaček, luštěnek a úkolů. A jak napovídá název, celou učebnicí provází čtenáře kamarád Kapík,“ pokračoval Makovička s tím, že pro žáky II. stupně je naopak určená Publikace zajímavostí. „Knížka dává naději, že můžeme jako jednotlivci mnohé změnit, a přitom záleží jenom na nás - co jíme, kam vyhazujeme odpad, jestli šetříme vodou, elektřinou apod. Cílem je inspirovat mladou generaci pro zdravý a smysluplný životní styl v kontextu s neblahou budoucností planety,“ zdůraznil jednatel.

Nový výukový program vhodně zapadá do konceptu statku. „Všechno se tu točí kolem přírody, lidských dovedností a vzdělávání. V řemeslných dílnách si návštěvníci zkoušejí práci se dřevem a s dalšími přírodními materiály. Dále tu máme včelařské středisko a zookoutek plný zvířat. V minulém roce jsme navíc otevřeli Ekocentrum se zaměřením na přírodu a environmentální výchovu,“ připomněl Makovička. Do Ekocentra mohou návštěvníci nahlédnout zcela zdarma, a to každý den kromě pondělků v době od 10 do 18 hodin. Jeho hlavním motivem jsou stromy a obiloviny. Nakolik je lidé znají, se dozvědí, pokud vyplní předložený test.

Další letošní novinkou má být projekt s trefným názvem Lovy beze zbraní. Určený bude pro zvídavé děti, které rády objevují a zkoumají nové věci. „Základnou pro malé badatele bude speciální učebna, kde budou mít k dispozici veškeré potřebné vybavení pro analyzování vzorků, které nasbírají v okolní přírodě. Tímto programem bychom chtěli oslovit nejen školy, ale i menší skupinky dětí, například svazy ochránců přírody nebo různá zájmová sdružení a kluby,“ přiblížil Makovička chystané aktivity.