Jdi na obsah Jdi na menu
 

 jiri-hajicek_web.jpg

 Jiří Hájíček přijel za studenty do Královského Poříčí. Foto: Statek Bernard

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Ze svého posledního úspěšného románu Rybí krev četl v březnu na statku Bernard v Královském Poříčí přední český prozaik Jiří Hájíček. Vyprávění o zmizelých vesnicích jižních Čech, které musely ustoupit stavbě jaderné elektrárny Temelín, doprovodil projekcí autentických fotografií. Připomenul tak téměř stovce přítomných studentů, že lidské příběhy jsou si navzdory geografické vzdálenosti podobné, neboť i v sokolovském regionu mizely vesnice kvůli rozšiřování povrchového dolu. Spisovatel Jiří Hájíček je držitelem významného ocenění Magnesia Litera za nejlepší knihu roku 2012 právě za Rybí román. Úspěšná jsou však i jeho další díla. Například román Selský baroko, který je příkladem toho, že detektivka se může odehrávat i v kulisách kolektivizace českého venkova.

Sérii autorských čtení na statku Bernard otevřelo na podzim inspirativní setkání s významnou českou spisovatelkou Terezou Boučkovou. Ta sokolovským a karlovarským gymnazistům četla ze svého románu Rok kohouta. Kniha, která s neobvyklou upřímností a otevřeností pojednává o nevydařené adopci dvou romských chlapců, zaujala diváky a vyvolala mnoho otázek do následné diskuze. Studenti si rozšířili obzory v oblasti současné české prózy a Tereza Boučková si pochvalovala nejen příjemné prostředí statku, ale i milé a vstřícné publikum.

Netradiční setkání s literaturou pokračovalo v minulém roce návštěvou českého dramatika, režiséra a scénáristy Petra Zelenky. Ten hned v úvodu setkání pustil na plátno krátkometrážní studentský film, který točil ještě na studiích se spolužákem Janem Hřebejkem. Projekce snímku ´Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít´ byla o to vzácnější, jelikož k podobným dílům se divák běžně nedostane. Vyprávění českého filmaře školáci poslouchali s velkým zaujetím. Zelenka k nim hovořil přímo, otevřeně a hodně ho zajímal jejich názor na současnou filmovou tvorbu. 

„Už teď se milovníci literatury mohou těšit na další sérii autorských čtení, kterou pro naše návštěvníky chystáme v příštím školním roce,“ přislíbila moderátorka besed Romana Vlková.