Jdi na obsah Jdi na menu
 

martin1.jpg

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ – S příchodem listopadu lidé tradičně vyhlížejí sněhovou nadílku. Jestli se jí dočkají v den příjezdu Svatého Martina na bílém koni, mohou zatím jen hádat. V každém případě si tuhle tradici náramně užijí. V neděli 11. listopadu se totiž tradičně setkají na nádvoří Statku Bernard v Královském Poříčí, kde si od 15 hodin užijí spoustu zábavy.

Pro děti budou připravené hry, soutěže, divadélko s Kapíkem a mnoho dalšího. Stejně jako v předchozích letech nebude chybět ani oblíbený lampiónový průvod. „Sraz účastníků je v 16.15 hodin u zámečku v Královském Poříčí. Pokud bude někomu svítidlo chybět, může si ho koupit na místě a připojit se do procesí. Velice nás potěší, když nás opět půjde velký zástup,“ zve na tradiční událost Romana Vlková, koordinátorka kulturních akcí na Statku Bernard.

Sváteční atmosféru na nádvoří Statku vhodně dotvoří příjemná muzika. „Společně si zazpíváme pro radost, a kdo bude chtít, může si i zatancovat,“ přibližuje program pro nejmenší návštěvníky Romana Vlková. Pro tvořivé děti opět budou otevřené řemeslné dílny a ty zvídavé se mohou vydat po Cestě splněných přání. Dostatek bude také pochoutek a specialit, které ke dni Svatého Martina neodlučně patří. Lidé budou moci ochutnat Svatomartinská vína, pečenou posvícenskou husu, dobroty z grilu nebo koláče.

Svatý Martin by měl na svém pověstném oři přicválat na nádvoří Statku Bernard v 18 hodin. Tady se symbolicky podělí s promrzlým žebrákem o svůj plášť. Přesně tak, jak o tom vypráví prastará legenda.

Kromě této akce bude možné na Bernardu navštívit také výstavu fotografií Františka Pudila pojmenovanou Toulky českou krajinou. Autor ji připravil u příležitosti 100. výročí založení Československa. Slavnostní vernisáž se odehraje ve čtvrtek 1. listopadu od 16 hodin ve výstavní galerii. Expozice bude následně přístupná až do 25. listopadu, a to od úterý do neděle v době od 10 do 17 hodin. Vstup je zdarma.