Jdi na obsah Jdi na menu
 

 masopust1.jpg

 Královnou a králem masopustu se stali ženich s nevěstou.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Pravou českou masopustní veselici si v sobotu užili lidé v Královském Poříčí. Podle tradice si dopřáli čas hodování a bujarého veselí, které je obdobím hojnosti mezi dvěma postními dobami. Než se ale pustili do taškařic a karnevalových radovánek, shromáždili se před radnicí, kde společně se zástupem roztodivných masek čekali, až starosta vyhlásí královnu a krále masopustu a přenechá jim na jeden den vládu nad obcí. Ten tak učinil a převlečený za Jamajčana předal klíč od bran Královského Poříčí nejpovedenějším maskám - ženichovi s nevěstou. 

Než se houf maškar sešikoval do průvodu, ochutnali lidé masopustní koláče, zahřáli se čajem nebo i něčím ostřejším a kdo chtěl, mohl si zatancovat v houfu masek. Na pořádek přitom dohlíželo dobově vystrojené četnictvo, které se také postavilo do čela slavnostního procesí. Podívaná to byla vskutku náramná. Kočár tažený koňmi doprovázela smrtka s kosou, klauni, vodník s vodnicí, kat, bílá paní a další karnevalové masky. K družině se přidali i lidé bez kostýmů a společně tak vytvořili dlouhý zástup, který okázale napochodoval na nádvoří statku Bernard. Tady návštěvníky čekal bohatý kulturní program a poctivé zabijačkové hody. Velký opakovaný aplaus si vysloužily děti z místní mateřské školy, které si pro diváky připravily veselé představení ve stylu cirkusové show. Pozornost publika upoutala také historická ukázka Četnické stanice Habersbirk a vystoupení Pouličního divadla Viktora Braunreitera. 

 masopust3.jpg

 Maskám nechyběla dobrá nálada. A ta se mezi lidmi rychle šířila.

A nebyl by to správný masopust, pokud by lidé nemohli ochutnat pravé zabijačkové pochoutky. Lidé si je kupovali ve stáncích, a kdo si chtěl dopřát pořádnou hostinu, mohl vstoupit do hodovní síně, kde kuchaři a řezníci nachystali vepřová žebírka, poctivou prdelačku, čerstvé jitrničky, jelítka, tlačenku s cibulí i křupavé škvarky. Zabijačkový raut uspořádali na statku vůbec poprvé a hned přilákal velké množství strávníků. Ti si totiž mohli nandat a sníst, co se do nich vešlo. 

 

Náhledy fotografií ze složky Masopust v Královském Poříčí