Jdi na obsah Jdi na menu
 

zviratka1.jpg

Zookoutek se zvířátky na Statku Bernard.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ – Doba výletů a dovolených je jako stvořená k návštěvě historického Statku Bernard v Královském Poříčí. Kdo hledá venkovskou idylu, odpočinek, ale i poznání a lehkou dávku dobrodružství, je na správném místě. Léto na Bernardu slibuje krásné zážitky nejen pro dospělé, ale i dětské návštěvníky. Žhavou novinkou je zde nově otevřená apathyka provoněná čerstvými bylinkami a léčivými čaji. Vhodně tak zapadá do nálady malebného nádvoří obklopeného řemeslnými dílničkami a obchůdky. Brána Statku je pro výletníky otevřená každý den a vstup do areálu je zdarma. 

Venkovní část statku je plná zajímavostí. Děti jistě okamžitě zaujme zookoutek, kde žijí šumavské ovečky, líný pašík, chundelatí králíci, kachny divoké a holandské zakrslé kozy s nedávno narozenými kůzlaty. „U výběhu mohou vaše ratolesti nabídnout zvířátkům granulky z automatu. Ve včelařském středisku pak zjistíte, jak vzniká med, nebo si prohlédnete hmyzí hotel,“ přiblížila pestrost zvířecího zookoutku organizátorka kulturních akcí na Bernardu Romana Vlková.

Pro originální suvenýr lze zajít do některé z dílen. „Děti i dospělí se tu mohou přihlásit do řemeslných kurzů, během nichž si vyrobí vlastní svíčku, ptačí budku nebo si navrhnou tričko dle svého gusta,“ nastínila Vlková další možnosti kreativního vyžití na Statku Bernard. „Návštěva Zábavně naučného centra řeky Ohře vás jistě každého zláká k účasti v celoroční soutěži Putování za odkazem starého Bernarda. Kdo se zapojí, má šanci vyhrát rodinný pobyt u nás a projížďku limuzínou,“ zdůraznila Vlková.

Ojedinělou expozici řeky Ohře tvoří interaktivní modely zajímavostí z celého toku od jeho pramene v bavorských Smrčinách až po Litoměřice, kde se vlévá do Labe. Dominantou výstavy je obří maketa Ohře. Naučné centrum je otevřené každý den v době od 10 do 20 hodin, stejně tak infocentrum a fotografická výstava s názvem Vítejte v Peru!

Dalším tipem je Muzeum řemesel, které je připomenutím života na venkovském statku v jeho původní podobě. Pozorný divák se tu například dozví, jak se dříve zpracovávalo mléko, obilí a mouka, jak probíhala zabijačka nebo si bude moci zkusit vymlátit obilí opravdovým cepem.

Do řemeslných dílen, obchůdků nebo cukrárny je možné o prázdninách zajít od úterý do neděle v čase od 10 do 18 hodin. Restaurace je v provozu každý den od 11 do 23 hodin.