Jdi na obsah Jdi na menu
 

martin1.jpg

Martin na svém bílém koni přicválal na statek Bernard, kde ho vítalo nádvoří plné lidí.  

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Stovky návštěvníků, převážně rodiče s malými dětmi, se v pondělí na svátek svatého Martina vypravily na statek Bernard v Královském Poříčí. Podle tradice přišli lidé vyhlížet první sníh a ochutnávat Svatomartinská vína. Zejména malí caparti pak byli nejvíce zvědaví, jestli Martin na svém pověstném bílém oři skutečně na statek přicválá. Na to si však museli počkat do setmění. Aby se zatím nenudili, byly pro ně připravené soutěže a spousta dalších překvapení. 

martin3.jpgVelký ohlas měl lampiónový průvod, který jako dlouhý had prošel obcí a s velkou parádou napochodoval na nádvoří Bernardu. Tam děti uchvátil velký vánoční strom, kolem něhož vesele poskakovaly a pobíhaly s blikajícími lampiónky jako světlušky. Když se ještě více setmělo, vypravily se cestou splněných přání za skřítkem, aby do jeho truhličky vhodily papírek se svým přáníčkem. 

Kdo chtěl, mohl ochutnávat Svatomartinská vína, sladkou medovinu, teplý svařák, trdelníky, kozí a ovčí sýry nebo voňavé koblížky. Na odbyt šly i svíčky, šperky, keramika, dřevěné hračky, balónky a snad nejvíce lampióny. Když se pak nějaký rozbil nebo shořel, pospíchali rodiče koupit další. Bez lampiónku zkrátka nechtělo být žádné dítko. To aby světýlkem ukazovalo, kam má Martin na svém koni přijet. 

Nejhezčím okamžikem byl moment, kdy zazněly zvony, celé nádvoří ztichlo a všichni napjatě poslouchali, jestli uslyší dusot koňských kopyt. Klapavý zvuk nakonec skutečně zvěstoval, že Martin přijíždí. Avšak bez sněhových vloček. Za to však lidé uzřeli skutečného Martina, navíc několikanásobného mistra České republiky ve spřežení. S přilbou na hlavě a pláštěm, jímž obdaroval chudáka, totiž přicválal Martin Gössl, rodák ze Stříbrné u Kraslic. Ten například letos vyhrál v kategorii dvojspřeží v Polici nad Metují, která na začátku srpna hostila vozatajské mistrovství ČR. K pondělnímu svátku a dosaženým úspěchům mu sborově popřál dav přítomných lidí, což Martina nepochybně potěšilo. 

 martin5.jpg

 Na konci cesty splněných přání čekal na děti skřítek s pohádkovou truhlou.