Jdi na obsah Jdi na menu
 

masopust1.jpg

Obcí tradičně projde veselý masopustní průvod.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ – Masopustním veselím ožije v sobotu 25. února Královské Poříčí na Sokolovsku. Obcí projde karnevalový průvod masek, jejichž cílem bude Statek Bernard, kde návštěvníky bude tradičně čekat pravá venkovská veselice spojená se zabijačkovými hody, lidovou tancovačkou a zábavou nemající široko daleko obdoby.

„Na vědomost všemu lidu prostému i vznešenému se dává, že sraz maškar je svoláván na jedenáctou hodinu dopolední před radnicí. Sám starosta zde vybere z početného davu krále masopustu a předá mu klíč od brány obce. Ať to bude chuďas nebo pán, karnevalovému reji bude vládnout jako král,“ oznamuje slavnostně veřejnosti Romana Vlková ze Statku Bernard.

Jakmile pak starosta oficiálně požehná průvodu, aby pokračoval v taškařicích, vydá se spektakulární procesí napříč obcí. Za zvuků harmoniky a velkého halasu přepraví vyzdobený koňský povoz krále bláznů až na nádvoří Statku Bernard. Tady už bude vše připravené, aby se návštěvníci mohli naplno oddat karnevalovému reji a všemu, co k lidové oslavě patří. Kdo se do Královského Poříčí vypraví kvůli zabijačkovým pochoutkám, nebude zklamán. Na Bernardu totiž otevřou velkou hodovní místnost, kde si jedlíci pochutnají na pečených žebírkách, prdelačce, jitrnicích, jelítkách i tlačence s cibulí. Vstup na raut je zpoplatněný s tím, že strávníci mohou spořádat, co se do nich vejde.

„Starobylý masopustní jarmark, který pojímáme jako velkou oslavu jídla, bude nabízet vybrané uzeniny, sýry, perníky, koláčky, pražené oříšky, trdelníky a spoustu dalších dobrot. Takže neváhejte a dopřejte si u nás pořádnou hostinu,“ láká návštěvníky Romana Vlková.

Nabitý program slibuje zábavu pro děti i dospělé. Velkým tahákem letošního karnevalu bude koncert loketských Roháčů. Dále se svými dobovými scénkami vystoupí pouliční divadlo Viktora Braunreitera a četníci Praporu SOS Falknov nad Ohří.

Velké finále karnevalu přijde v 15 hodin, kdy dojde na pohřbívání basy, což je tradiční rozloučení s obdobím masopustu a zahájením postních dnů bez muziky a veselic. „Zesnulou basu ponesou na márách postavy v černých pláštích a společně se smutečním průvodem ji pohřbí. Zazní smuteční salva a projev. Tak symbolicky skončí poslední den hojnosti a veselí,“ vysvětluje význam staré lidové zvyklosti Romana Vlková.

Masopust v Královském Poříčí potrvá od 11 do 15 hodin. Vstup na akci a do všech řemeslných dílen je zdarma.

Program:
11:00 – sraz masek u zámečku v Královském Poříčí, zahájení masopustu, volba krále masopustu, drobné občerstvení
11:30 – průvod masek směrem na Statek Bernard
12:00 – vystoupení dětí z Mateřské školy v Královském Poříčí  
12:30 – vyhlášení dalších oceněných masek
13:00 – vystoupení pouličního divadla Viktora Braunreitera
13:30 – koncert kapely Roháči
14:30 – vystoupení četnického Praporu SOS Falknov nad Ohří
14:45 – pohřbívání basy, slavnostní zakončení masopustu
15:00 – rozloučení