Jdi na obsah Jdi na menu
 

myslivci1.jpg

Mladí lovečtí psi předstupovali jednotlivě před zkušeného rozhodčího.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Mladí psi loveckých plemen si dali v sobotu dostaveníčko na Statku Bernard v Královském Poříčí. Čekal je zde takzvaný jarní svod, kdy ve společnosti ostatních psů dostávají hodnocení týkající se jejich vzhledu, vzrůstu i pohybových vlastností. Pro samotné chovatele je to vždy velká událost, od zkušeného rozhodčího se totiž dozvědí, jak se jejich pes vyvíjí a jestli se u něj neprojevují dědičné genetické vady.

Absolvování jarního svodu je podmínkou pro účast psa na loveckých zkouškách. Pro mladé ohaře, slídiče nebo honiče to navíc bývá první příležitost, jak se dostat do většího kolektivu loveckých psů. „Přihlášení psi postupně předstupují před hodnotitele, který posuzuje jejich výšku, stavbu těla nebo si všímá, jak kvalitní mají chrup a srst,“ přiblížil průběh jarního svodu psů Miloslav Tušek, předseda kulturní komise Okresního mysliveckého spolku Sokolov.

Vedle jarního svodu se lidé mohli přijít podívat i na okresní přehlídku mysliveckých trofejí za rok 2014 a výstavou fotografií Václava Suchého a Svatopluka Šedivého, jejichž práce zachycují divokou zvěř ve volné přírodě, lesních oborách nebo na chovatelských farmách. Oba pánové jsou členy Klubu fotografů přírody při Českomoravské myslivecké jednotě. Svými snímky se zúčastňují řady soutěží včetně známé fotosoutěže Zlatý jelen Slávy Štochla.

myslivci3.jpg

Přehlídka mysliveckých trofejí s výstavou fotografií budila zájem.

Následující mysliveckou akcí na Sokolovsku jsou takzvané podzimní zkoušky, které se navzdory svému názvu uskuteční již v neděli 10. května v Chodově. Náplní těchto testů je prokázat, že lovecký pes umí dohledat a přinést drobnou zvěř.