Jdi na obsah Jdi na menu
 

trofeje1.jpg

Výstavy trofejí na Statku Bernard mají svoji tradici. K vidění budou i letos. 

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ – Myslivecký den spojený s okresní přehlídkou trofejí se uskuteční v sobotu 4. dubna 2015 na Statku Bernard v Královském Poříčí. Kdo má rád přírodu a zvířata, může přijít a popovídat si s myslivci o tom, co zajímavého se po zimě v lese děje. Kromě toho návštěvníky čekají ukázky vábení zvěře, výstava fotografií a chybět nemá ani stánkový prodej zboží s mysliveckou tématikou. Hlavními pořadateli slavnosti jsou Okresní myslivecký spolek Sokolov a Státní správa myslivosti.

Sobotní program na Statku Bernard začíná již v 9 hodin ráno jarním svodem mladých psů. „Takové hodnocení musí mít každý pes, než jde k prvním zkouškám. Hodnotitelé si všímají toho, jak je pes vysoký nebo jak kvalitní má chrup a srst,“ přiblížil průběh jarního svodu psů Miloslav Tušek, předseda kulturní komise OMS Sokolov. 

Na chovatelskou přehlídku se do Královského Poříčí sjíždějí lidé z celého Karlovarského kraje. Pro přátele myslivosti je to vždy velká událost, na kterou se patřičně připravují. Také letos si dávají záležet, aby návštěvníky akce zaujala. „Přijet by měli trubači z Lesnického závodu Kladská, kteří předvedou slavnostní troubení. Na to budou navazovat ukázky vábení zvěře. Kdo bude chtít, bude si moci prohlédnout jednotlivé vábničky. Tyto zvuková vábidla napodobují hlas spárkaté, černé i pernaté zvěře a přilákat je s nimi možné srnce, daňky, jeleny, muflony a třeba i lišky a divoká prasata,“ upřesnil funkci vábniček Tušek.

Své zájemce si jistě najde i přehlídka mysliveckých trofejí za rok 2014 spojená s výstavou fotografií Václava Suchého a Svatopluka Čecha. K vidění mají být snímky a trofeje zvěře z volné přírody, lesních obor nebo chovatelských farem. V sobotu bude expozice otevřená od 9 do 17 hodin, v neděli pak od 10 do 17 hodin. Vstup je po celou dobu zdarma.

Mezi stánkaři se objeví nožíři a prodejci mysliveckých ozdob a dalších doplňků. „Myslivecký den se v Královském Poříčí koná pravidelně každým rokem od doby, co došlo k rekonstrukci a otevření Statku Bernard. Zdejší prostředí se pro pořádání této tradiční akce výborně hodí a dle odezvy se tady velice líbí i návštěvníkům,“ poznamenal Miloslav Tušek. Součástí akce bude i doprovodná atrakce pro děti.

Již v pátek 3. dubna se bude v Královském Poříčí zároveň konat Okresní myslivecký sněm, kde myslivci si zvolí nové zástupce do myslivecké rady OMS a zhodnotí svoji činnost za uplynulé období. Další myslivecké slavnosti by měly proběhnout 20. června 2015 v Lesním závodě Kladská.