Jdi na obsah Jdi na menu
 

truhlarna1.jpg

Truhlárna je jednou z řemeslných dílen na Statku Bernard.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ – Na rozvoj tradičních řemesel se chce letos i v následujících letech více zaměřit historický Statek Bernard v Královském Poříčí. Hodlá tak navázat na pořádání řemeslných workshopů a pokračovat v otevírání nových dílen, kde šikovní řemeslníci pracují s přírodními materiály a produkují ručně vyráběné zboží. Vedle toho má v plánu vybudovat nové pokoje pro návštěvníky Statku, kteří do Královského Poříčí přijíždějí trávit dovolenou.

„Aktuální kapacita ubytování je dvacet lůžek a rádi bychom ji navýšili o dalších dvanáct. V letošním roce bychom měli jednoznačně začít stavět,“ nastínil plánovanou aktivitu jednatel Statku Bernard Miroslav Makovička.

Kromě ubytování lze na Bernardu v současné době najít truhlárnu, designové studio, galerii vonných svící a loni otevřenou apathyku. Nově by se však oživení mohla dočkat textilní dílna nebo výroba skleněných dekorací, vitráží a šperků. „Pokud by se na Statku podařilo otevřít další dvě dílny, byl by to velký skok dopředu. Naší snahou totiž je, aby zde standardně fungovalo až osm řemeslných obchůdků,“ přiblížil další vizi jednatel Statku.

Na Bernardu se chtějí pustit i do dalších záměrů. „Pokud uspějeme s naším projektem a získáme na něho dotaci, mohli bychom uskutečnit sérii šesti řemeslných workshopů, které by se měly po dobu tří let konat na Bernardu. Každý pracovní seminář by měl své samostatné téma. V praxi by to vypadalo tak, že na jeden workshop by přijelo přibližně šest řemeslníků a ti by například dostali za úkol vyrobit betlém. My už třeba víme, že bychom chtěli obohatit naši výstavu betlémů a jeden pohyblivý s velkými figurami by se nám líbil také na nádvoří,“ uvedl Miroslav Makovička s tím, že další workshop by mohl být naopak sochařský. „Řemeslníci by nám svými výtvory pomohli vyzdobit vnitřní i okolní prostory Statku. Upravit rozhodně musíme výstavní galerii, kde potřebujeme nové osvětlení a odpovídající závěsné systémy,“ upřesnil. 

Na Statku se také zamýšlejí nad vznikem palírny – moštárny, která by fungovala v rámci nového sociálního podniku a svojí kapacitou by se mohla stát největší na Sokolovsku. „V plánu máme i provoz pekárny s cukrárnou, jež by mohla být otevřená během hlavní turistické sezóny, kdy na Bernard přichází nejvíce lidí,“ pokračoval Makovička ve výčtu zvažovaných projektů. „V neposlední řadě chystáme rozšíření zookoutku či pořádání letních příměstských táborů,“ doplnil.

Na Statku Bernard je možné v současnosti navštívit Zábavně naučné centrum řeky Ohře, řemeslné dílny a Muzeum řemesel. V provozu je zde také informační centrum, stylový penzion či restaurace zaměřená na českou kuchyni.