Jdi na obsah Jdi na menu
 

  vasovi1.jpg

 Společnou vášní manželů Vášových je fotografování.

KRÁLOVSKÉ POŘÍCÍ – Do říše zvířat, hmyzu a lůna přírody mají příležitost nahlédnout návštěvníci výstavy fotografií manželů Adély a Miloše Vášových. Jejich vášní je fotografování živých tvorů, avšak každý svým hledáčkem aparátu zaostřuje zcela jiný objekt. Miloše Vášu fascinuje hmyz a především vážky. Jeho žena zase nejraději zachycuje emoce goril. A právě jejich nejzdařilejší snímky jsou od soboty k vidění ve výstavních prostorách statku Bernard v Královském Poříčí. Svoji společnou expozici nazvali příznačně - Mezi dvěma objektivy aneb Jak vidíme svět.

„Je známo, že jedna fotografie dokáže říci více, než tisíc slov. A nejkrásnějšími snímky bývají ty, které vidíme a nemáme možnost je vyfotografovat. Dneska jsou tady snímky, co byly viděny i vyfotografovány a musím říci, že dobře. O jejich autorech mohu povědět, že představují ideální stav. Myslím tím, když oba manželé jsou fotografové a vzájemně se doplňují,“ prohlásil v úvodu sobotní vernisáže prezident Fotoklubu FOS Sokolov Ludvík Erdmann. O focení hmyzu Miloš Váša uvažoval už jako dítě a v dospělosti si tento sen splnil. „Vážky jsou nejúžasnější stvoření v říši hmyzu, které jsem vždy obdivoval. Nyní je to můj hlavní směr fotografování. Samozřejmě, že věnuji pozornost i ostatnímu hmyzu, ale vážky jsou ta pravá láska,“ prozradil o sobě fotograf.

vernisaz.jpg

 Romana Vlková, Ludvík Erdmann a manželé Vášovi na slavnostní vernisáži.

Za dvě sezóny v sokolovském regionu nafotil 38 druhů vážek, přičemž na území celé České republiky žije 74 druhů. „Z toho v okrese Sokolov jsem potvrdil 15 nových druhů, z nichž 6 druhů bylo nových pro celou oblast západních Čech,“ poznamenal Váša. Většinu vážek zachytil v okolí lítovského jezírka u Habartova.  „Detail hmyzu se fotí velice těžko. Člověk musí mít velkou trpělivost, protože vážky hodně poletují a jen výjimečně usedají na trávu nebo na nějaké rákosí. Nejdříve tedy musíte vysledovat, jakým způsobem a kudy lítají, protože každá má u rybníka své teritorium. Vliv na focení má také počasí, čím je lepší, tím více jich lítá. Když je pod mrakem nebo prší, tak jsou vážky zalezlé a šetří svoji energii,“ vypozoroval fotograf.

Miloš Váša by rád časem vydal knihu o vážkách na Sokolovsku. Podklady pro publikaci usilovně sbírá už třetím rokem. Aby byl materiál kompletní, chystá se objet co nejvíce rybníků a říček v regionu, kde se tento zajímavý hmyz vyskytuje.

Největším objektem zájmu ve fotografování jsou pro Adélu Vášovou zvířata a z nich jednoznačně vyhrává gorila. „Tyto nádherné a mírumilovné tvory jsem fotila v zoologických zahradách. Přestože nejsou ve volné přírodě, není jejich fotografování vůbec jednoduché. Zvíře totiž musíte zachytit tak, aby něco vyjadřovalo. A právě gorily umějí své emoce dost dobře ukazovat,“ pověděla fotografka. Když navštíví zoologickou zahradu, stráví v ní obvykle celý den.
„Focení živých tvorů vyžaduje velkou trpělivosti. To samo o sobě ale nestačí. Člověk musí mít ke zvířatům také vztah. Měl by je mít rád a snažit se jim porozumět,“ doplnila s tím, že ačkoli jsou její doménou hlavně zvířata, občas cvakne i nějakou krajinku nebo lidský portrét.

  prohlidka.jpg

 Výstava přivádí návštěvníky do barvitého světa zvířat a hmyzu. 

Adéla Vášová je členkou Svobody zvířat a pravidelně se zúčastňuje i s manželem charitativní akce Běh pro gorily. „Mým velkým přáním je vypravit se do Ugandy a fotit tam ve volné přírodě horské gorily,“ řekla na závěr Vášová. 

Manželé společně již vystavovali na autorských výstavách v Sokolově, Nejdku, Andělské Hoře a Praze. Aktuální expozice bude na statku Bernard k vidění do 30. listopadu, a to vždy od úterý do neděle, v době od 10 do 18 hodin. „Ráda bych poděkovala sokolovskému fotoklubu za spolupráci. Je to již druhá výstava, kterou tady v krátkém čase společně pořádáme. Potěšující také je, že nám Adéla a Miloš Vášovi umožňují nahlédnout do svých uměleckých pohledů na svět,“ řekla za statek Bernard organizátorka kulturních akcí Romana Vlková.

Vedle snímků zkušených fotografů jsou ve výstavní síni umístěné také záběry českých a německých dětí, které se zapojily do ekoprogramů projektu Česko – bavorské lovy beze zbraní. Jejich fotografie byly pořízeny v nejbližším okolí Královského Poříčí a v ekoučebně Aves na statku Bernard.

  ekoprogramy.jpg

 Na výstavě jsou k vidění také snímky dětí, které se zapojily do ekoprogramů.