Jdi na obsah Jdi na menu
 

 remeslo1.jpg

 Nahlédněte pod ruce šikovným řemeslníkům. Ve svém oboru jsou skuteční mistři.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Na třicet různých řemeslníků zaplní příští pátek a sobotu (14. a 15. června) nádvoří historického statku Bernard v Královském Poříčí. Z celé republiky se sem sjedou na velkolepý řemeslný jarmark, aby návštěvníkům ukázali to nejlepší ze svého umění. Svůj stánek si tu postaví například kameník, dráteník, kovář nebo šikovné paličkářky. Kdo bude chtít, může si dokonce vlastníma rukama vyzkoušet, jak se pracuje se dřevem, keramickou hlínou nebo včelím voskem. 

„V celé České republice se žádný veletrh tradičních řemesel nekoná. Proto bychom se v tomto směru chtěli stát jakousi vlajkovou lodí a z regionální akce vybudovat celorepublikovou. Myšlenkou je, aby se k nám sjížděli řemeslníci ze všech krajů a ukazovali lidem, co skvělého dokážou svýma rukama vyrobit,“ uvedl jednatel statku Bernard Miroslav Makovička.  

Stylovou atmosféru veletrhu navodí dobová hudba a skupina historického šermu. Právě šermíři opanují část nádvoří, kde si postaví stanové městečko a předvedou lidem, jak se dříve nejen bojovalo, ale také žilo. Vedle tradičního občerstvení, jako jsou koblížky, oplatky nebo voňavé trdelníky, budou moci návštěvníci také okusit vítězné produkty soutěže o nejlepší regionální potravinu. „Na své si přijdou i děti. A to v našich řemeslných dílnách, kde pro ně bude připravený speciální program,“ zdůraznil Makovička.

V rámci veletrhu vyvrcholí velký workshop designérů. Již od května na statek postupně jezdili renomovaní čeští designéři, kteří se zde zaměřili na propojení moderního designu a tradiční řemeslné výroby. „Každý měl svoji vizi, co konkrétně by chtěl na řemeslech vylepšit. Následně designéři připravili výběr návrhů a výrobků, které je možné realizovat. Některé věci jsou natolik dobré, že je určitě zahrneme do své výroby,“ prozradil Makovička. Veškeré práce si v sobotu prohlédne odborná porota a vybere tři nejzdařilejší. Veřejnosti je pak organizátoři řemeslného sympózia představí ve 13 hodin při slavnostní vernisáži za přítomnosti všech zúčastněných umělců. 

V pátek se lidé na veletrh do Královského Poříčí mohou vypravit v čase od 9 do 18 hodin. V sobotu pak program začíná od 11 hodin. Vstupné na podporu řemesel je pro dospělé 50 korun. Studenti a senioři nad 65 let platí 30 korun. Děti do 12 let mají vstup zdarma.