Jdi na obsah Jdi na menu
 

  klobouk1.jpg

 Kristýna Oleňová předvádí na módní přehlídce vítězný klobouk.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Velké množství návštěvníků, turistů, rodiny s dětmi a dokonce celé školní výpravy zamířily uplynulý pátek a v sobotu na statek Bernard v Královském Poříčí. Každý kdo prošel bránou na historické nádvoří, rázem se ocitl uprostřed starobylého jarmarku, kde mistři řemesla a trhovci okázale nabízeli své zboží, zněla dobová hudba a řinčela rytířská zbroj, když proti sobě chrabří mužové tasili nabroušené meče. Pro zvídavé děti to byly skvěle strávené dny, jelikož mohly proniknout do tajů starých řemesel a vlastníma rukama si vyzkoušet, jak se pracuje se dřevem, včelím voskem nebo kolik síly je potřeba vynaložit při ražení mincí.

Vedle ukázek paličkování, tkalcovství, řezbářství či výroby vonných svící, budila značnou pozornost i replika středověkého ručně poháněného kolotoče. Veselá jízda na dobové atrakci, kterou obsluha roztáčí klikou, nadchla nejen děti, ale i dospělé. „Nemohl jsem odolat. Chtěl jsem si prostě z dětství připomenout, jaké to je, užívat si jízdu na malém kolotoči,“ usmál se jednatel statku Bernard Miroslav Makovička. A komu se nezamotala hlava, mohl si ještě dopřát běh ve velkém dřevěném veverčím kole také roztáčeném lidskou silou.  

  zbroj.jpg

 Školáci si se zájmem zkoušeli rytířskou zbroj, ta ale něco váží.

Veletrh tradičních řemesel byl do dvou dnů rozložený záměrně. Pátek patřil převážně školním exkurzím a sobota naopak vyhovovala rodinám s dětmi, které se na statek vypravily ze širokého okolí. Využili jsme příležitosti, kdy za námi přijely děti ze základních i mateřských škol a slavnostně jsme vyhlásili výsledky soutěže o nejkrásnější klobouk. Úkolem pro mladé návrháře ze školních lavic bylo zhotovit klobouk pro starého továrníka a zakladatele statku Bernarda Seebohma,“ připomenula organizátorka kulturních akcí na statku Bernard Romana Vlková.

Vybrat nejzdařilejší klobouk však nebylo pro soutěžní porotu vůbec jednoduché. „Sešlo se nám přibližně padesát modelů a každý z nich byl něčím zajímavý. Porota proto zohledňovala nejen originalitu a estetiku, ale i funkčních a samotný způsob zpracování,“ doplnila Vlková.

Autoři patnácti nejlepších klobouků dostali příležitost své skvosty osobně představit na módní přehlídce před zraky přihlížejících diváků. Ti povzbuzovali potleskem vystupující manekýny a modely, zároveň netrpělivě čekali, které tři soutěžní exponáty budou vybrány za ty nejkrásnějších. Z absolutního vítězství se nakonec radovala Kristýna Oleňová z 6. A třídy Základní školy v Křižíkově ulici v Sokolově. Ta s pomocí své učitelky vyrobila z pevného papíru vysoký klobouk ve tvaru středověkého hradu. A úsilí se jim vyplatilo. Pro svoji třídu vyhrály exkurzi na statek Bernard a s ní spojený den plný zážitků a objevování. „Už se moc těším, až se spolužáky na statek vyrazíme. Je tady spousta pěkných věcí a tolik zajímavých řemesel,“ radovala se 12letá Kristýna. Druhé místo v soutěži obsadila ZŠ a MŠ Svatava, třetí pozici si vysloužila ZŠ a MŠ Hazlov.

  svicky.jpg

 Výroba svíček ze včelího vosku je velice zábavná.

Na jarmarku se návštěvníkům také poprvé otevřela jedinečná výstava fotografií průmyslového dědictví pořízených metodou ´camera obscura´. Expozice je umístěná ve velkém putovním kontejneru, který na Bernardu zůstane do poloviny srpna a následně se vydá na dlouhou cestu po Evropě. Z České republiky postupně zavítá do Rakouska, Německa, Polska a Belgie.