Jdi na obsah Jdi na menu
 

  vystava-betlemu1.jpg

 Výstava betlémů byla plná unikátních výtvorů z keramiky, vosku nebo perníku.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Zajímavé překvapení čekalo na návštěvníky nedělních vánočních trhů na statku Bernard v Královském Poříčí. Kromě čerta, Mikuláše s andělem a postav z živého betléma pobíhala mezi lidmi také střapatá modrá bytost s velkýma očima a milým úsměvem. Každého zdravila a mávala na děti. „Jsem Kapík. Jsem kapka z řeky Ohře,“ dozvídali se kolemjdoucí a kdo chtěl, mohl se s veselou postavičkou vyfotografovat. Statek Bernard tak originálním způsobem představil nového maskota Zábavně naučného centra řeky Ohře.

maskot-kapik.jpg„Postavička Kapíka je modrá, protože představuje vodní kapku. V příští sezóně se s naším maskotem budou lidé potkávat při akcích a během prohlídek naučného centra. Myslíme si totiž, že právě takový průvodce by se návštěvníkům mohl líbit,“ prohlásil jednatel statku Bernard Miroslav Makovička. Už prvotní reakce dětí dávají znát, že výběr maskota byl správný. „Kapík je moc krásný. A je to můj nový kamarád,“ tiskla se k oživlé postavičce sedmiletá Sabinka z Kraslic.

Adventní jarmark byl ale zejména o tradicích. Nádvoří statku bylo plné řemeslných stánků, dílniček a stylových atrakcí. Fronty se tvořily u grilovaných klobás, teplých sýrů, voňavých trdelníků a kolem rozpálené pece, kde se pekly výborné chlebové placky. U stánků byly k dostání také dřevěné hračky, výrobky z proutí, perníky, koření, bylinky a jmelí. Šikovné děti si mohly vyrobit svoji vlastní svíčku z včelího vosku nebo nazdobit skleněné vánoční koule.

K prohlídce lákala též výstava ručně vyráběných betlémů. K vidění byly unikátní výtvory ze slaného těsta, šustí, z cínu, papíru, keramiky, vosku, papíru nebo perníku. Obdivné pohledy přitahoval i osvětlený vitrážový betlém či biblický výjev složený z vyřezávaných figur. „Některé jesličky vznikaly postupně přímo v našich řemeslných dílnách, takových máme zhruba přes třicet. Jiné nám ochotně zapůjčili nebo věnovali lidé z okolí,“ poznamenal Makovička s tím, že výstavu doplnily betlémy vyrobené dětmi ze základních a mateřských škol.

peklo-s-certy.jpg

 Pekelníci čekají ve svém doupěti na hříšníky. Kdo se za nimi odváží příjít?

Sklepení statku se proměnilo v pekelné doupě, kde kolem ohniště dováděla čertí cháska. Bát se jich ale nikdo nemusel, rarachové totiž měli veselou povahu. „Naším cílem je pobavit celou rodinu. Když se u nás bude lidem líbit, určitě se zase někdy vrátí. A to je pro nás největší odměnou,“ řekl Makovička. 

Vánoční trhy v Královském Poříčí pokračují třetí adventní neděli 15. prosince. Pořadatelé slibují stejně bohatý program, který potrvá od 11 do 18 hodin. Vstupné je zdarma.

 

Náhledy fotografií ze složky Vánoční trhy na statku Bernard