Jdi na obsah Jdi na menu
 

 deti_statek.jpg

 Největší ohlas na statku Bernard mívají dětské akce.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Stále více lidí si nachází cestu na statek Bernard v Královském Poříčí. Že řemesla a tradice táhnou, dokládá aktuální zhodnocení letošní sezóny (období leden až září), která byla v porovnání s předchozím rokem ještě úspěšnější. Návštěvnost historického statku se totiž zvedla o zhruba o patnáct procent. Ačkoli jaro bylo chladné a deštivé, v červnu republiku sužovaly záplavy a lidé měli naprosto jiné starosti, než jezdit po památkách, s nástupem léta si to naplno vynahradili.  

„V posledním období se u nás návštěvnost pomaličku zvedá. Na úplné dno jsme si sáhli asi před třemi lety, kdy to s turismem bylo slabší. Pak jsme dokončili stavební úpravy a návštěvníků začalo postupně opět přibývat. Loňská sezóna byla vlastně první, kdy jsme mohli fungovat bez jakéhokoli stavebního ruchu, což mělo samozřejmě pozitivní dopad,“ zhodnotil bilanci jednatel statku Bernard Miroslav Makovička. 

Letošní čísla jasně ukázala, co na statku nejvíce láká. Dobrý ohlas má Zábavně naučné centrum řeky Ohře, které si v období od ledna do konce září přišlo prohlédnout 2 200 platících návštěvníků. Otevřené je od srpna 2011 a jeho obliba neustále roste. „Návštěvnost se tu zvedla o 20 až 25 procent. Přisoudit to můžeme zvýšenému zájmu ze strany škol a návštěvnických skupin,“ okomentoval předloženou statistiku Makovička. Další placenou atrakcí je interaktivní prohlídkový okruh Muzea řemesel. Ten si prošlo přibližně 600 lidí.  

Kulturní akce na statku tento rok přilákaly přibližně 4000 návštěvníků. A jak se potvrzuje, nejvíce táhnou dětské akce. Absolutním hitem byla zábavně naučná akce Tradiční řemesla našim dětem. „Opravdu hodně lidí přišlo i na Veletrh tradičních řemesel, který se snažíme neustále rozvíjet. Pro velký úspěch obě akce zařadíme i na příští sezónu,“ přislíbil jednatel. Během roku na statek zavítá také spousta lidí, kteří nejdou do placených expozic, ale míří rovnou do řemeslných dílen nebo za zvířátky do zookoutku. „Odhaduji, že se v návštěvnosti do konce roku dostaneme přes hranici deseti tisíc. Čeká nás totiž ještě příjezd Martina na Bílém koni a stylové předvánoční trhy,“ připomenul Makovička.  

Novou tradici na Bernardu si budují hudební koncerty pod otevřeným nebem. Letos v létě si publikum užilo skvělá vystoupení Marty Kubišové a Františka Nedvěda s kapelou Tie Break. Koncerty s hvězdným obsazením plánuje statek i pro příští rok, konkrétní interprety ale zatím vybrané nemá. Oblíbené jsou i další akce, zejména adventní trhy nebo masopustní veselí, kdy na Bernard přijde celá vesnice a lidé ze širokého okolí. 

Rostoucí návštěvnost je pro statek Bernard velkým povzbuzením. „Pokud by tento trend pokračoval i nadále, bylo by to pro nás pochopitelně dobré. Návštěvnost se zvedá díky systematické práci. Za poslední dva tři roky se statek dostal zase do širšího povědomí lidí a stal se klasickým turistickým cílem pro vodáky, cyklisty a rodiny s dětmi,“ konstatoval jednatel. 

Hlavním posláním statku je poskytovat environmentální vzdělávání pro školy. „V rámci exkurzí k nám ročně zamíří několik tisíc žáků, kterým představujeme tradiční řemesla, zvyky a práci s přírodními materiály. V Zábavně naučném centru řeky Ohře se pak seznamují se zajímavostmi našeho regionu a krajiny podél celého toku, tedy od pramene v bavorských Smrčinách až po Litoměřice, kde se vlévá do Labe,“ poznamenal. 

Lidé zamávají Martinovi na bílém koni

Přiveze letos svatý Martin do našeho kraje sněhovou nadílku? To se v pondělí 11. listopadu dozvědí návštěvníci statku Bernard, kam Martin skutečně přicválá na svém pověstném bílém koni. S tímto dnem je spojeno mnoho selských tradic a pranostik. Lidé čekají první sníh, ochutnávají Svatomartinská vína nebo pečou posvícenskou martinskou husu a martinské koláče. Kdo si lidové zvyky rád připomíná, neměl by tedy rozhodně na statku chybět. Zejména na děti tu čeká řada překvapení.

martin-na-bilem-koni.jpg

 Jaké překvapení přinese letošní svátek sv. Martina? Foto: Statek Bernard

Na programu, který začíná v 15 hodin odpoledne, jsou veselé dětské soutěže, prohlídky řemeslných dílen a takzvaná Cesta splněných přání. „Na té mohou děti položit svoji svíčku a něco pěkného si přát. Pokud budou hodné, možná se jim to i vyplní,“ říká jednatel statku Bernard Miroslav Makovička. „Chybět nebude Svatomartinské víno, stylové občerstvení a spousta dobrot,“ láká na pestrou nabídku pochutin Makovička.

Nezbytnou součástí akce je oblíbený lampiónový průvod, který v 16 hodin vyjde od zámečku v Královském Poříčí až na nádvoří statku. Pokud bude někomu svítidlo chybět, může si ho koupit u zámečku. Martin na bílém koni projede branou statku v závěru akce. Nikdo se tak nemusí obávat, že by jeho příjezd propásl. „Akce trvá tři hodiny, jelikož dětské akce pořádané v chladnější části roku nemohou trvat příliš dlouho. To je také důvod, proč je příliš neprotahujeme. Jiné je to v létě, to děti mohou běhat venku třeba celý den,“ podotýká s úsměvem Makovička. Současně zdůraznil, že vstup na akci je zcela zdarma.