Jdi na obsah Jdi na menu
 

 veletrh_remesla1.jpg

 Součástí dvoudenního veletrhu budou živé ukázky starých řemesel. Foto: Statek Bernard

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - V obrovské řemeslné tržiště z dávných časů se na dva dny promění nádvoří statku Bernard v Královském Poříčí. Ve dnech 20. a 21. června sem totiž zamíří na tři desítky stánkařů a řemeslníků z celé České republiky i ze sousedního Německa. Nejbohatší řemeslný jarmark v kraji navíc ozvláštní napínavé rytířské souboje, dobová hudba a zábavné soutěže pro dětské návštěvníky. Kdo bude chtít, může si dokonce vlastníma rukama vyzkoušet, jak se pracuje se dřevem, keramickou hlínou nebo včelím voskem.

„Veletrh tradičních řemesel je záměrně rozložený do dvou dnů. V pátek k nám přijedou školní exkurze z celého Karlovarského kraje a v sobotu počítáme, že se na statek vypraví rodiny s dětmi, aby si užily první letní den. Myslím si, že právě závěr školního roku je ideální dobou opustit školní lavice a vyrazit s celou třídou za zábavou. Letní prázdniny pomalu klepou na dveře, a tak budeme rádi, když jejich začátek děti oslaví právě u nás,“ prohlásila organizátorka kulturních akcí na statku Bernard Romana Vlková.

„Vidět tolik řemesel na jednom jediném místě je hodně nebývalé, zejména v našem kraji. Kdo chce poznat tajemství starých řemesel a zkusit si vyrobit vlastní originální suvenýr, má skvělou příležitost právě u nás. Sama se moc těším, až si projdu všechny stánky a prohlédnu si výrobky místních i přespolních řemeslníků,“ pokračovala Vlková s tím, že letošní nabídka jarmarečního zboží má být skutečně hodně pestrá. 

  veletrh_remesla2.jpg

 Písmomalířství mělo v loňském roce u školáků velký ohlas. 

Kromě řemesel slibuje dvoudenní akce také několik zajímavých novinek. Velmi sledované bude jistě vyhlášení prvních certifikovaných produktů regionální značky Sokolovsko - Original product of Sokolovsko. Cílem této nové značky je podpořit regionální produkci řemeslných výrobků i potravin a zvýšit povědomí o místních výrobcích a producentech. Záměrem je dokázat, že na Sokolovsku stále žije celá řada zručných řemeslníků a zodpovědných producentů místních produktů.

Značnou pozornost jistě vzbudí i jedinečná výstava fotografií průmyslového dědictví pořízených metodou ´camera obscura´. „Na Bernardu bude umístěn veliký putovní kontejner s originální expozicí fotografií. Jeho dlouhá cesta po Evropě začíná právě u nás, dále zamíří do Belgie, Německa či Polska,“ poznamenala Vlková. 

O překvapení nebude nouze ani při slavnostním vyhlášení výsledků soutěže o nejkrásnější klobouk. Úkolem pro mladé návrháře ze základních škol bylo zhotovit klobouk pro starého továrníka a zakladatele statku Bernarda Seebohma. Jak se jim to povedlo, budou moci lidé posoudit během módní přehlídky, na které zazáří všechny soutěžní výtvory. 

V pátek se lidé na řemeslný jarmark mohou vypravit v čase od 9 do 18 hodin. V sobotu pak program začíná od 11 hodin. Vstup je zdarma.