Jdi na obsah Jdi na menu
 

martin1.jpg

Martin na bílém koni přijede pozdravit návštěvníky Statku Bernard.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ – Ačkoli počasí v nejbližší době žádné sněžení neslibuje, přesto se příští týden lidé na mnoha místech regionu vypraví vyhlížet Martina na bílém koni. Ne jinak tomu bude v Královském Poříčí na Sokolovsku, kam by měl Martin na svém pověstném oři přicválat ve středu 11. listopadu, a to přímo na nádvoří Statku Bernard. Tady se podle legendy podělí s promrzlým žebrákem o svůj plášť a pokyne přátelsky lidem, kteří ho přijdou v hojném počtu přivítat.

Dnes již tradiční akce, kdy na svátek svatého Martina ožívá Statek Bernard zábavou a veselím, vypukne v 15 hodin odpoledne.  Milovníci selských tradic se mohou těšit na spoustu překvapení. Ochutnat budou moci trdelníky, domácí pečivo, koláčky, sýry a dobroty z grilu. Chybět nemají ani Svatomartinská vína nebo pečené posvícenské husy.

Hlavní program začne od 16.15 hodin, kdy je naplánovaný sraz lampiónového průvodu u zámečku v Královském Poříčí. Kdo bude potřebovat, může si svítidlo koupit na místě. „Až veškerá světla zažehnou, vypraví se procesí od zámečku a dojde až na nádvoří Statku. Tento průvod je pokaždé moc hezký a děti si ho patřičně užívají,“ poznamenala organizátorka kulturních akcí na Statku Bernard Romana Vlková s tím, že vstup na akci je zcela zdarma.

Dalším lákadlem pro nejmenší je oblíbená Cesta splněných přání, která děti zavede za hodným skřítkem s rozsvícenou lucerničkou a magickou truhličkou. „U hlavní brány budou naše selky dětičkám rozdávat ceduličky s popisem záhadné legendy a nápovědou, jak se k tajemnému pidimužíkovi mohou dostat. V podstatě je to velice jednoduché. Stačí napsat nebo nakreslit na papírek své přání a po cestičce lemované svíčkami dojdou až za skřítkem. Přání mu pošeptají a lísteček vhodí do jeho pohádkové truhly. A pokud budou hodné, možná se jim jejich tužba i vyplní,“ usmála se Romana Vlková.

Nouze nebude ani o soutěže, které pro děti připravuje Kulturní sdružení Drahušky Opletalové. Během veselého odpoledne navíc vystoupí pěvecký sbor Zvonek ze ZUŠ Sokolov.

Povědomý klapot koňských podkov se rozezní v 18 hodin a Martin spanile procválá na svém běloušovi přes vydlážděné nádvoří, což je vždy velkolepá podívaná. Skvělým zážitkem se jistě pro mnohé stane i letos.