Jdi na obsah Jdi na menu
 

vyuka1.jpg

Výuka ruského jazyka ve školicích prostorách statku Bernard. 

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Znalost cizích jazyků je dnes nezbytná pro celou řadu profesí, řemeslníky a trhovce nevyjímaje. Právě pro ně je určený bezplatný kurz specifické ruštiny pod vedením rodilé mluvčí, který letos v září odstartoval na statku Bernard v Královském Poříčí. A jak sami organizátoři kurzu přiznávají, zájem ze strany řemeslníků je mile překvapil. 

„Přihlásilo se nám celkem čtrnáct účastníků, což je více, než jsme čekali,“ uvedla Hana Bašková, vedoucí Centra tradičních řemesel v Královském Poříčí. Na statek nyní pravidelně každou středu a pátek docházejí výrobci a prodejci z různých koutů regionu. „Jsou to řemeslníci ze Sokolova, Kraslic, Habartova, Lokte či Horního Slavkova. Všem jistě přijde znalost ruštiny vhod, až je na trzích osloví ruský zákazník a bude se vyptávat na jejich zboží. Přesně na to je také výuka zaměřená, na řemeslnickou a trhoveckou terminologii. Dále zahrnuje obchodní konverzaci a základní zdvořilostní výrazy,“ upřesnila Bašková s tím, že kurz končí letos v prosinci složením závěrečné zkoušky, po níž absolventi obdrží certifikát. 

S výukou cizího jazyka začali řemeslníci již na podzim minulého roku, kdy pilovali němčinu. Kurz pak pokračoval ještě na jaře letošního roku. „Myslím si, že umět jazyky je dnes hodně důležité. Zvláště pak v příhraničním regionu. Také k nám na statek Bernard jezdí řada cizinců a je proto vhodné, aby naši řemeslníci s nimi dokázali promluvit,“ poznamenala Bašková.

Výuka je určená pro řemeslníky a trhovce z území MAS Sokolovsko, které zahrnuje téměř celý sokolovský okres a několik obcí na Karlovarsku. Kurz je realizován s finanční podporou Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova, z programu Leader.