Jdi na obsah Jdi na menu
 

  spiritual3.jpg

 Legendární kapela Spirituál kvintet vystoupila na statku Bernard.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Krásné písničky a pohodovou atmosféru koncertu pod otevřeným nebem si v pátek užili fanoušci legendární folkové skupiny Spirituál kvintet. Vokální soubor za nimi přijel na Statek Bernard v Královském Poříčí, kde za svoji čtyřiapadesátiletou historii vystoupil vůbec poprvé. Neznamená to však, že by náš kraj byl pro kapelu neznámý. Naopak, již dříve tu muzikanti odehráli stovky úspěšných koncertů. A už se moc těší, že budou přibývat další.

„Vzpomínky na jednotlivé koncerty i místa má každý z nás pochopitelně různé. Přeci jen jsme kapela o sedmi členech a nemáme kolektivní vědomí. Za sebe mohu říct, že do okolí Karlových Varů se vždycky rád vracím z mnoha důvodů, přičemž tím hlavním je, že jsem v polovině devadesátých let dva roky působil jako flétnista karlovarské Posádkové hudby. Mám tu tak dodnes řadu kamarádů a známých. I když jsem většinu z nich už dlouhá léta neviděl,“ svěřil se kytarista a manažer skupiny Jiří Holoubek. 

  spiritual1.jpg

 Kapelník Jiří Tichota se svou kytarou.

Že je kapela v regionu vítána, bylo patrné již z bouřlivého a vřelého přijetí v úvodu pátečního koncertu v komorním prostředí historického nádvoří statku Bernard. Pak již následovala série nádherných skladeb, které společně s kouzlem okamžiku povýšily letní večer na výjimečnou kulturní událost. Jedním z povznášejících momentů byl například sólový výstup Veroniky Součkové, jež zapěla českou lidovou píseň. „Uslyšíte ji bez sboru a jiného hudebního doprovodu. Dnes bývají písničky hodně nazdobené, ale nejkrásnější jsou stejně tak, jak jsou,“ uvedl skvostný sólový part kapelník Jiří Tichota.

Vokální soubor vystoupil na Bernardu v aktuální sestavě, kterou na pódiích fanoušci vídají od roku 2012, kdy kapela v této podobě natočila zatím poslední řadové CD s názvem Čerstvý vítr. Na něm se posluchačům jako nejčerstvější posila představil kontrabasista Pavel Peroutka. Doplnil tak již dobře známou sestavu - Jiří Tichota, Zdenka Tichotová, Dušan Vančura, Veronika Součková, Jiří Holoubek a Jiří Cerha.

  spiritual4.jpg

 Letní koncert vokálního souboru byl opravdovou hudební lahůdkou.

Spirituál kvintet na svých koncertech v roce 2014 představuje písně z aktuálního alba i dosud nenatočené novinky. Nezapomíná ale ani na dávno časem prověřené, a v některých případech již téměř zlidovělé písně jako Širý proud, Krutá válka, Už nechci se vdát, Pocestný, Trudova žena nebo Mlýny.

Další hudební lahůdkou, kterou pro letošní sezónu připravuje statek Bernard, je koncert dámy české folkové scény Lenky Filipové se svojí dcerou Lenny. Vystoupení je naplánované na pátek 15. srpna.