Jdi na obsah Jdi na menu
 

 zviratka1.jpg

 Na krmení podávané z rukou návštěvníků jsou zvířátka ze statku zvyklá.  

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Přemýšlíte, kam během letní dovolené vyrazit za odpočinkem a poznáním? Hledáte klidné místo, kde uniknete městskému shonu a zapomenete na starosti všedních dnů? Pokud skutečně chcete svým dětem a sobě dopřát krásné zážitky, vypravte se na historický statek Bernard v Královském Poříčí. Dobrou zprávou je, že vstup na nádvoří a do řemeslných dílen je zcela zdarma. 

Venkovní část statku je plná zajímavostí. Děti jistě okamžitě zaujme zookoutek, kde žijí holandské zakrslé kozy, ovce šumavské, kachny divoké či prasátko. U výběhu mohou děti nabídnout zvířátkům pochoutku z automatu. Ve včelařském středisku pak zjistíte, jak vzniká med, nebo si prohlédnete hmyzí hotel. „Krmit je možné také hejna zlatých rybiček, která se prohánějí v rybníčkách. Pro děti je to velká atrakce, když si mohou naplnit hrst granulemi a pak je zvířátkům sami podávají nebo házejí rybkám do vody,“ pověděl jednatel statku Bernard Miroslav Makovička.

kolo.jpgNádvoří slibuje i další překvapení. Kdo chce, může se pokusit vlastní silou roztočit velké středověké kolo, vypátrat model činné bahenní sopky, prohlédnout si pec na keramiku nebo obdivovat sochařské dílo, které představuje pramen řeky Ohře. Až si prohlédnete všechna zákoutí, byla by škoda nenavštívit Zábavně naučné centrum řeky Ohře. 

Ojedinělou expozici tvoří interaktivní modely zajímavostí z celého toku řeky od jejího pramene v bavorských Smrčinách až po Litoměřice, kde se vlévá do Labe. Dominantou výstavy je obří maketa Ohře. Dalším tipem je Muzeum řemesel, kde se návštěvník dozví, jak se dříve zpracovávalo mléko, obilí a mouka, probíhala zabijačka nebo si bude moci zkusit vymlátit obilí pomocí cepu. Skryté nezůstane ani tajemství výroby porcelánu. 

Pro originální suvenýr lze zajít do některé z řemeslných dílen. Ty fungují jako malé obchůdky a současně umožňují nahlédnout pod ruce šikovným řemeslníkům. Kdo si touží sám něco vyrobit, je tedy na správném místě.

 statek-bernard1.jpg

  K příjemnému posezení láká venkovní terasa zdejší restaurace.