Jdi na obsah Jdi na menu
 

festival_web1.jpg

První ročník Festivalu řemesel se uskutečnil již letos v červnu.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ – Pořádání řemeslných festivalů, workshopů, rozšiřování expozic či vydání publikace o řemeslné výrobě v českoněmeckém pohraničí. To všechno a řadu dalších aktivit realizuje Statek Bernard v Královském Poříčí v rámci projektu „Tradiční řemesla v regionu Euregio Egrensis“. Projekt přeshraniční spolupráce odstartoval v dubnu 2016 a potrvá po dobu tří let se zapojením tří partnerů – německých měst Sosa, Eibenstock a Hirschberg.

„Společným výstupem bude publikace, která zdokumentuje tradiční řemesla v českoněmeckém příhraničí, jejich historii a vývoj až do současnosti. Vydání je plánované na období letošního listopadu,“ uvedla manažerka projektu Romana Vlková.

V rámci projektu se uskuteční celkem tři ročníky velkolepého Festivalu řemesel. První se na Statku Bernard uskutečnil letos v červnu a okamžitě přilákal značné množství návštěvníků. Další velkou aktivitou rozprostřenou do tří let je série pěti workshopů, kdy každý bude zaměřený na jiné řemeslo. Nejbližší pracovní setkání řemeslníků se odehraje v době od 10. do 18. prosince s tím, že celé bude věnováno výrobě betlémů klasickými technikami.

„V tomto termínu k nám přijedou čtyři čeští řemeslníci a dva jejich kolegové ze sousedního Německa. Až k nám příště zavítají další, budou například restaurovat starý kočár nebo vyrábět plastiky pro umístění v exteriéru našeho Statku,“ poznamenala Romana Vlková.

Během prosincového workshopu na Statek Bernard zamíří také 25 českých a 25 německých dětí, aby poznaly, co všechno taková řemeslná tvorba obnáší a vlastníma rukama si vyzkoušely práci s nejrůznějšími materiály.

festival_web3.jpg

Řemeslné aktivity na Statku Bernard jsou určené i dětem.

Tím ale výčet plánovaných aktivit zdaleka nekončí. „Již v listopadu přistoupíme k rekonstrukci naší výstavní síně. V interiéru necháme instalovat nové nasvícení a moderní závěsný systém pro jednotlivá díla, díky čemuž se umělci dočkají mnohem vyššího komfortu při prezentaci svých expozic,“ sdělila manažerka. 

Nově upravené prostory si bude moci veřejnost poprvé prohlédnout 11. prosince u příležitosti zahájení výstavy vánočních betlémů. „Od příštího roku pak počítáme, že naši kulturní nabídku postupně rozšíříme o více výstav,“ přislíbila Vlková. „V rámci projektu budeme vylepšovat i naše stálé expozice. Přes zimu přijde na řadu včelín, který chceme doplnit o nové interaktivní modely, tak aby jeho prohlídky byly pro návštěvníky ještě poutavější,“ doplnila. 

Další zajímavostí bude výroba praporů se znaky jednotlivých řemeslných cechů. Vlajky se následně stanou součástí výzdoby historického Statku při konání kulturních akcí.

Veškeré aktivity jsou realizovány v rámci projektu „Tradiční řemesla v regionu Euregio Egrensis“ podpořeném z Programu přeshraniční spolupráce mezi Českou Republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020. Projekt je podporován z prostředků Evropské unie a z Evropského fondu pro regionální rozvoj.