Jdi na obsah Jdi na menu
 

 vyroba-truhel.jpg

 Truhlář Miroslav Dub vyrábí v dílně repliky starožitného nábytku.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - K tradicím a ruční řemeslné práci se stále více vracejí lidé v našem regionu. Svědčí o tom snaha truhlářů z Královského Poříčí nastartovat výrobu, při které se nechávají inspirovat starožitným nábytkem ze selských stavení ze západních Čech. Pouštějí se například do zhotovování věrných replik starých truhel a šperkovnic. Stejně jako posloužily našim předkům, tak i dnes se mohou stát vhodnou a užitečnou součástí moderních domácností.  

„V dílně se zaměřujeme na poctivou truhlařinu a práci s masivem. Kromě renovací starých skříní po babičce se specializujeme také na výrobu replik nábytku, který lidé objeví třeba na půdě a přemýšlejí, jak ho dál využít. Starý kus si nechají a ten nový někomu věnují jako dárek,“ vysvětlil specifické zaměření truhlářské dílny Miroslav Makovička, jednatel statku Bernard v Královském Poříčí. Předlohou pro nově zhotovovaný nábytek je truhla původem z Těšovické tvrze u Sokolova. „Jedná se typ, který se dříve vyráběl na Chebsku a má tedy svoji regionální autentičnost. Nové repliky děláme ve dvou variantách. Zákazník si může koupit přírodní nemořenou nebo lakovanou ve tmavším odstínu,“ představil Makovička část sortimentu truhlárny na Bernardu. 

Truhly i menší truhličky, jako šperkovnice z masivu, jsou ideální pro uschování osobních pokladů. Takový kus nábytku navíc domácnost nádherně provoní pryskyřicí, jelikož truhláři pracují s kvalitním smrkovým dřevem. „Snažíme se, aby kopie byly co nejvěrnější a zároveň plně funkční. To samozřejmě obnáší zachování určitých výrobních postupů. Ne pokaždé ale můžeme všechny dodržet. I tak je výsledek pěkný, a když pak truhličku ještě doplníme o stylové kovářské prvky a zámek, vypadá jako z pohádky,“ ukázal truhlář Miroslav Dub na hotovou šperkovnici. 

Šikovní řemeslníci v dílně sestavují i dřevěná štokrlata. „Tyto malé stoličky jsou ideální na chalupu, když potřebujete dosáhnout o trochu výše nebo se jen tak pohodlně posadit na zahradě. Štokrle je přírodní nelakované a vhodné pro další povrchové úpravy,“ doplnil Makovička.